NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
ANASAYFA DERNEĞİMİZ AVULLAR RESİMLER ANKETLER Z. DEFTERİ NOGAYTÜRKLERİ BÜLTENİ YARDIMLAŞMA_FONU

NOGAYSAAT

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Taş Ocakları

Taş Ocakları

Tarih 24 Mart 2006 Editör Mehmet TAŞKIRAN

Taş Ocakları

Köstengil Boztavının eteginde, cerdin astına tamaan aşılıp ketgen ocaklar. Basını İtuv Atam aşgan bir akıllı kisi edi rahmetli. Ocaklardı aşıp bir kaş kisige köstergen, ondan sora özü dinamit lokumu ruhsatı şıgarıp ocakta şalışganlarga satıp parasını kazanır, tasta şalışbaz edi.
 
Tas ocaktın da ustaları bar edi. Mandıralı Kör Cafer, bizim atadın İsmail Abiy, Muksin Dayı, Abdıraman Dayım, Emuv Enişte, İrfan Abim rahmetli, Kalit Çifçi, Kalit Berkcan, Yusuf Dayı, Şavket Abiy, Bulgurcu Kazım Şokam, İbukuv Abiy, Ossuv Atamdın Celal, Sülüman Dayı, gardaşı Muksin Abi (Göbel), bunlarga kosulgan Hacı Mavlüt Atay, Kazım Atay, rahmetli Köse Gardaşlığım, Kalluv Abiy, bir de men.
 
Mart ayının sonuna tamaan ketip biriken suvdu suv moturuman, tenekelermen bosatıp, bas matkaptı sogar patlatır, sındırp sındırıp, gamyonlarga satar edik. Basta da ayttım ya İtuv Atam rametli eki yaklı kaymagın ceredi. Kündüz tas satıp algan paralarımızdı, aksam kelip onun tukanına töger edik. O zamandın parasıman künde 5-6 yüz gayma alır, onun 150-200 gaymasını aksam tukange berir edik.
 
12 Eylül'den son İtuv Atamdın ruhsatı iptal etildi, tas ocaklar da kapandı. Taa songnaları gübremen, tozban şıgarmaga baslasalar da Nevşehir tası şıktı bizim ocaklarda battı.
 
Köse Gardaşlığım da kişkenekiy bir çivi uşkunuman taydı, capcas edi Kuday rahmet etsin. En sonunu solay üyken bir aşuvman kapattık so künlerde yaşap da tayganlardın tutasına Kudayım rahmet, kalganlarga da esenlik bersin. Amin. 24.03.2006

Bu haber 1332 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Avelde...

Kıdırlez

Kıdırlez Kıdırlez

Taptavış Ustaları

Taptavış Ustaları Taptavış Ustaları

KÖŞE YAZILARI

Nogay Halkım Tileymen.08 Mayıs 2014


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi