NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
ANASAYFA DERNEĞİMİZ AVULLAR RESİMLER ANKETLER Z. DEFTERİ NOGAYTÜRKLERİ BÜLTENİ YARDIMLAŞMA_FONU

NOGAYSAAT

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Barkıldak

Barkıldak

Tarih 23 Mayıs 2005 Editör Necdet ÖZEN

Barkıldak

Köyüm Rıpkıye (Aktepe)'din kurulgan ceri Eskişehir-Alpu ovasındadır ama biraz coğardadır. Köyüma cuvuk Arapkuyusu’da bizdiy Nogay Türkleri köyüdür. Bir de yarısı Nogay Türklerinde, anabir yarısı da Kırım Türklerinden bolgan Yelice (Esence) Köyü bardır. Menim nenem bu Yelice köyündendir. Cazdın künü arman ortalarına tuvra aranalarman biyday kaynatır, bunlardı üy töbege cayıp kurutkan sora şuvallarga tolturup at arabaga cüklep, Alpu ovasındın kuzey betinde bolgan, Bozan Kasabasına tükletip, bulgur yasatmaga aketir edik. Kişkene bala bolganımız üşün amcamdın uluman ekevmizdin kasına Nenem miner, olay etip keter edik. Bu Alpu ovasındın ortasından da Porsuk Şayı menderesler çızıp ağar. Şidiki Esence Köyündün astından Porsuk köprüsünden geşip Bozan’ga taman ketiyatkanda tüz ovada belli belirsiz curtluk bolup kalgan bir yerleşim ceri bar edi. Bu cerge cuvuklaşkanda nenem arabadı toktatır gene belli belirsiz mezarga karap duva etken sora, bu tüzdeki curtlukka karap: Mınavı bizim curtmuz, mınavı palenşediki dep o zaman cerleskenlerdi aytar, ondan son columuzga keter edik.
 
Bu bulgur tükletme işi birkaş cıl sürdü. Bunlardan birevinde neneme sorduk? Nüşün köydü biyerden köterdiler?
 
Balam, biz Mecdiye (Romanya-Köstence)'den kelip biraz İstanbul’da kalgan son kelip biyerge cerlestik. Köyümüzdün atı o vakıtta Şepkatiye edi. Kıştın künü bu suv tasıp köyde tüzlük cerde bolgan üşün köyümüzdü köbünşe suv basar edi, bir de bataklık boltagan edi, onon üşün bek köp kartman kişkene bala sıtmadan öletagan edi dedi. Soradan ükümet köydü köterip şimdigi cerine tasıttı, atın da Yelice saldılar dedi ama bu suv baskanın şerge ketip devletke aytkanların sizge aytayım dep küldü. Biz de ayt dedik onun külgenin körüp.
 
Köydün kartları cıyılısıp konuştular. Bu bılay bolmayık, ketip devletke aytayık bizdi tasısınlar dediler ama en aruv biyerdeki Türkşe’men kim aytar degende, işlerinden üş kisi şıkkan. Bunlar o vakıtta trenge minip şerge barganlar, dertlerin anlatmak üşün ükümet konağına şıkkanlar. Ava bek suvuk eken tonganlar. Balaban kisi onlardı kasına şakırgan ne tiliysiniz dep sorgan. Bizim köydü suv bastı, diyigine işlerinden en aruv Türkşe aytayık kisi:
 
Aytayık Türkşe mıtıp: Siz biyerde cıllı cerde oturunuz, biz üyerde Barkıldak’tay caldaymız, degen, eralde o zamandın valisi bolayık bilmiymen. Bu amca ne diyor degende birevi tablıp tuvrasın aytkan.
 
Bu köyümüz ondan sonmu şimdiki cerine celestirildi bilmiymen ama:
 
Bunu yazmamın nedeni, zorluklarla yaşamış, göçlerle kırılmış bir halkın yaşlısının o dönemde (Siz burada sıcak yerde otururken biz orada ördek gibi yüzüyoruz) diyebilmesidir.
Benim aklımda kalan babaannemin bize naklettiği kadarıdır. Gerçeği veya daha ayrıntısını bilenlerimiz varsa yazsınlar, memnun olurum.
Sav bolup savlukman kalınız.

Bu haber 1257 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Avelde...

Kıdırlez

Kıdırlez Kıdırlez

Taptavış Ustaları

Taptavış Ustaları Taptavış Ustaları

KÖŞE YAZILARI

Nogay Halkım Tileymen.08 Mayıs 2014


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi