NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
ANASAYFA DERNEĞİMİZ AVULLAR RESİMLER ANKETLER Z. DEFTERİ NOGAYTÜRKLERİ BÜLTENİ YARDIMLAŞMA_FONU

NOGAYSAAT

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Toyda Caslar Sıprası

Toyda Caslar Sıprası

Tarih 23 Mayıs 2005 Editör Necdet ÖZEN

Toyda Caslar Sıprası

Arman köterilip kış azırlığı yasalıp pitken son köyümde toylar baslar. Bu toylar Perşembe künü baslap Paza künü keşe kiyev kapalganda piter edi. Dört kün sürgen bu toylar 1960 ortalarından sora yok boldu endiği yasalmaydı. Türlü adetlerimiz de yasalmagan bu toylarman yok bolup ketti. Toydun Cumartesi künü akşamında, köydün üylenmegen caslarına as berilir, üylü kisiler üyerge kelmez ediler. Mende bunday etken caslar sıprasında bir eki kere tabıldım.
 
Üyken odalı bir üyge köydün casları, kiyev bala cıyılıstık. Men o vakıtta canı cetme 15 yaşlarında kırcıman degen bala edim (canı cetip cas bolganlarga kırcıman diymiz). Orta yerge taktada bir cer sıprası salındı, kenarları menteşeli, dört köşe bu sıpradın menteşelerindin astıdağı tuyaklar aylandırılganman, balaban tögerek bir sıpra boldu. Minderlerdi cerge salıp tögeregine calpayıp oturduk. Bir köşege de gene kişkene bir kona cer sıprası salındı. Yirmi kisidi geştik. İşimizde birkaş cas ayttı: Birevdi kart agası yasayık. Yaşlı caslardan birevi kart agası boldu. Ong cağına birevin aldı, o ga on biyi'sin dedi, sol cağına oturganga da sol biyi'sin dedi. Biraz sora toy üyünden ul yaktın cuvuğu bolgan konakba balalarman caslar cemek üşün as tasıdılar. Toyda işki de bar edi. Kene biraz sora şalgıcılar keldi, onlarda kişkene sıpraga oturdular. Aldılarında ciyik asları bar edi. Aldında kiyev bala şalgıcılardın şalması üşün bir ava aytayım dep kart agasından ızın aldı, ondan sora caslardın köbüsü gene kart agasına aylanıp; kart agası, on biyi, sol biyi: Menim bir avam bar şalgıcılar şalsınlarmı dep ızın tilep olay etip, külüp oynadık. Bu arada caslardan ekevi öz aralarında konuşup kade kötergenimen, kart agası onlarga aylanıp: Bizden ızınsız öz aranızda sıbırdasıp konuşup işki köterdiniz sizge ceza beriyikmiz dedi. On biyine sordu, aylanıp solbiyine sordu. Ekeviniz de birer balaban sise rakı akeldiriniz dedi. Onlar da iş itiraz etmiy bir konakbay caska para berip akeldirdiler.
 
Gene cep, dürkü aytıp oynapyatkanda, mendiy etken kırcımandın birevi biraz sarvuşladı. Kart agası bunu anlaganıman O'ga da aylanıp: bizden ızınsız kade köterdin sen de kasına birevdi al ve ketip köydü kıdırınız canı tuvga ve közleri aşılmagan mışık balası tabıp keliniz dedi. O da meni kasına aldı şıgıp kettik kıdırdık ama canı tuvgan mışık balası tabamay keldik. Ava suvuk edi, tabadık dedik. Kart agası on biyine sıbırdap birşiy ayttı, sora da sol biyine ayttı. Ondan son aylanıp otunuz ceza pitti dedi. Biz de oturup eylencege gene kosulduk. Bılay etip keş vakıt darkaldık.
 
Bu eki ceza neden berildi dep kart agası bolgan abiyimizge bir sırası kelgende sordum, kiyev balaga köp cük bolmayık dep biz kündüzden anlaşkan edik. Onlarga onun üşün işki alma cezası berdik. Senimen şıkkan kırcımanda köp işip sarvuş bolyatır edi, zaten ava suvuk tısyakka şıgıp suvuk avada aylıp kelir dep mışık balası tapsın dedik, dep ayttı.
 
Bu gibi geleneklerimiz gerek köy nüfusunun azalması ve gerekse uzun süren düğünlerin ekonomik ağırlığı nedeniyle kayboldu. Bu gün hala aklımdan çıkmayan husus ise geleneklerimizin eğitici, birleştirici, büyüklere karşı saygıyı ön plana çıkaran ve aynı zamanda kendi seçtiğimiz kart agası ile onun seçtiği sağ ve sol beyinin verdiği kararlara uyarak bir nevi demokrasi anlayışının gelenekler çerçevesinde uygulanmasıdır.
 
Sav bolup savlukman kalınız.

Bu haber 1526 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Avelde...

Kıdırlez

Kıdırlez Kıdırlez

Taptavış Ustaları

Taptavış Ustaları Taptavış Ustaları

KÖŞE YAZILARI

Nogay Halkım Tileymen.08 Mayıs 2014


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi