NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
ANASAYFA DERNEĞİMİZ AVULLAR RESİMLER ANKETLER Z. DEFTERİ NOGAYTÜRKLERİ BÜLTENİ YARDIMLAŞMA_FONU

NOGAYSAAT

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Cavurnunda Cumurduklar

Cavurnunda Cumurduklar

Tarih 23 Mart 2010, 08:59 Editör Necdet ÖZEN

Cavurnunda Cumurduklar

 
Avulda sogum ayı kelip kar cavdımı, tutas kalk kış catağına kirer, kış künlerin sayıp baslar, künler yüzelli bolganıman kış catağı piter edi. Bu catak künlerinde balalar mekteplerine keterler, akaylar akşam üy kıdırmasına, kavege şıgarlar, bikeler de gene üy kıdırması yasarlar, bazı da avullar arası kış kıdırıvları bolur edi. Mektepke ketmegen kişkene balalar da üyde kalıp, özünden azakay üyken balalarman bazı oyunlar oynar ediler. Onlar bunu oynıyatkanda canı cetme kızlarda özlerindin akranlarına keterler. Keşe catkanşek şevre, gergep işlep ertek, cumak aytıp vakıt geşirir ediler. Mınday keşelerde Canay da üyde kalganga, tarsıgıp; men de ketemen dese de onu tataları aketmegenge o da mınayır ama onu bek süygenleri üşün munaytmay kaytip taslarmız dep tüsünürler edi.
 
Bu keşelerden birevinde akşam ötmeğin cediler, Akzade’men kızları talasıp sıpradı köterdiler. Börsöyün akay üy kıdırmasına şıgıp ketti. Akzade bike de Alime totaydın üyünde cıyılayık bikelerge şıgıp ketiyik boldu. Kızlarındından en üykeni Seriye akranlarındın üyüne ketiyik bolup üyden şıktı. Noriye’men Oriye de üyde kaldılar.
 
- Canay’dı da kasına alıp ketsene bizmen bek turmaydı. Akime’men Reyde de bizge keliyikler biz barabar oynayatkanda kıtımırlık yasap bizdi munaltadı dedi, Oriye.
 
- Cavurnına şalın cabınıp şıgyatkan anasına.
 
Akzede:
 
- Bikelerdin kasında altı casındakı baladı kaytiyikmen. Menim ulum östü balaban cas bolyatır, üyerdeki bikelerge yat bolur, dedi.
 
- Anay men bu kızlardın kasında netiyikmen, onlarman kuskuday mı oynayım. Men de senimen kelemen dese de o ara üydün azbar kapısın eki bikedin aşkanı tuyuldu.
 
Akime’men Reyde’din anaları, kızların üyge taman ciberip:
 
- Kayda kaldın aydı ketiyik dep bakırdılar.
 
Akzade de:
 
- Canay’dı sen aldatırsın, üykensin ya dep ortanca kızı Noriye’ge aytıp şıgıp ketti.
 
Bikelerdin cıyılgan üyüne barganda Canay’day etken birkaş baladı analarındın akelgenin körüp, men de akelgeyedim dep peşman boldu.
 
Dört kızman Canay üyde kaldılar ama Noriye’den kişkenesi Öriye’men, kelgen eki kızga Canay bir kırlı raat bermedi. Bu ketsin dep Noriye’ge aytsalar da Noriye de:
 
- Anam öpkeler, bolmaz dep Canay’dı cibermedi.
 
Noriye tısyaka ayatka şıgıp anasındın peşte pisirip taslagan kabağın şanaklarga salayım dep ayatta ekende, Canay kızlarga:
 
- Menim degenlerimdi yasasanız men şıgıp ketermen, tatam tuymaz, siz de men ketkenson öz aranızda kızkızga ne oynayık bolsanız oynarsınız dedi.
 
Kızlar da bolsun dediler.
 
- Kimdin kolu üstünde oynayık. Tatam ebe bolup tonkayıp cerge catkanda men tuyguzmay kaşarman, siz de menim ketkenimdi tuyguzmazsınız dedi.
 
Noriye’din akelgen kıraş kabağı bek aruv pisken. Aldılarındakı tabaklardan kabaktı cediler. Ondan son Canay kızlarga aylanıp:
 
- Kimdin kolu üstünde oynayık dedi.
 
Aldında o ebe bolup kökregi cerge tömen, cavurnu cogarga tuvra bolup eki koluman da közlerin cumup tonkayıp cattı. Dört kız da ekiser kolların cumurduk yasap cerde tonkayıp catkan Canay’dın cavurnuna birbirevindin üstüne keliyiktiy etip üstüstüne salıp sordular.
 
- Kimdin kolu üstünde
 
- Canay da Öriye tatamdın dedi.
 
Reyde’dinki üstünde bolganga onlar da:
 
- Tabamadın dümbürdek dep Canay’dın cavurnuna cımsak etip vurup oynadılar.
 
Bılay etip oynayatkanda Noriye’din kolu üstünde bolup ebe bolgan soyu onu bilgenge ebelik sırası Noriye’ge keldi. O tonkayıp catkanda Canay da:
 
- Noriye tatam üyken ya közündün uşuman cogarga karap kimdin kolu üstünde bolganın körer. Bir cavlukman közün baylayıkta mızıkşılık yasamasın dep bir cavluk akelip Noriye’din közün bayladılar.
 
Ondan sonda yene kimdin kolu üstünde dep sordular. Noriye kimdi aytsa tabamadın dümbürdek dep cavurnuna vurup külüstüler. Bunlardan birevinde gene Noriye bilalmay cavurnuna vurupyatkanda, Canay indemiy üşküy kapısın aşıp şıgıp ketti. Kalgan üş kız oyunga devam ettiler. Canay da keşe korkmay Alime totaydın üyüne barıp bikelerdin oturgan üşküyge kirip anası Akzade’din canasasına oturdu.
 
- A balam kaytip korkmay netmiy keldin. Noriye tatan seni kaytip ciberdi, dedi Akzade.
 
- Men özüm keldim, korkkanday ne bar, aldım koluma tayaktı itlerde tayaktan korktular. Noriye tatamdın da közleri baylavlı, cavurnunda cumurduklar dümbürdepyatır, menim şıgıp gelgenimdi ne tuydu ne de kördü degenimen üyerdeki bikeler külüsüp Canay’dı apperim dep süydüler.
 
Not : Yine kış günlerinde köyümde küçükken oynadığımız TABAMADIN DÜMÜRDEK veya KİMDİN KOLU ÜSTÜNDE oyununu küçük de olsa bir hikayede anlatmaya çalıştım. Tüm Nogay kardeşlerim sav bolup savlukman kalsınlar. 08 Mart 2008
 
Necdet ÖZEN
Aktepe (Rıpkıye) Alpu - ESKİŞEHİR
 

Bu haber 1361 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ertengıler

Bavursak

Bavursak Bavursak

Toy Sogum

Toy Sogum Toy Sogum

KÖŞE YAZILARI

Nogay Halkım Tileymen.08 Mayıs 2014


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi