NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
ANASAYFA DERNEĞİMİZ AVULLAR RESİMLER ANKETLER Z. DEFTERİ NOGAYTÜRKLERİ BÜLTENİ YARDIMLAŞMA_FONU

NOGAYSAAT

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Atlanşık Atlan Konak

Atlanşık Atlan Konak

Tarih 31 Ağustos 2010, 00:08 Editör Necdet ÖZEN

Atlanşık Atlan Konak

 
Issı bir avada kırşeşmedin oluğuna ayakların tıgıp oturgan eki kişkene baladın cuvuktakı başkadın tereklerinden koparılgan ama taga aruv etip bolmagan kaysılardı biryaktan cep, şekirdeklerinde ıstanlarındın kisesine tıkkanların erekten kördü Kutbedin akay. İssi avada terlegen koşu atın şapmay avur avur cürgüsüp şeşmedin kasına keldi. Bu oturgan eki bala Canayman Akbalay edi. Kutbedin akay atıman kelgenimen suvgarayık dep ayakların oluktan şıgardılar. Koşu attın ne gadar aruv argımak bolganına karadılar. Özlerindin atları kırda, oyda, armanda cegilip cürgenge, cüyrük attay argımak emde karavlı bolmaganga ayvan suvun işkeşek ekevi de közlerin attan ayırmadılar. Olardın bılay meraklı atka karaganın körgen Kutbedin akay:
 
-Cüyrük attı bek süydünüz ballar, menim aranıma keliniz anavbir koşu atlarında körürsünüz. Arandın bakşasındakı zerdalilerde boldu, bu bolmağan kaysılardı cemeniz karnınız avurur amel bolursunuz dedi. Eki bala süyünüp köydün tısyağında, balaban yümsek kalavlardın işindeki aranında cüyrük atı asragan Kutbedin akay'dın korantasına tuvra cuvurdular. Kutbedin akay bay bir kisi bolup, üyü köydün işinde bolsa da köydün biraz tısyağında üyken bir korantadın işinde terek tolu başkası, koşu atları karalgan aranı, atlarga karagan ırgatlardın kalgan üyleri bar edi. Kutbedin akay cüyrük at asrap cuvurtmaga üyken şeerge aketir, onlardı şabıp koşu ettirir, kimisinde östürüp satar edi. Canayman Akbalay korantadın porta kapısında toktadılar. Onlardın kelgenin körgen ırgatlardan birevi kişkene kapıdı aşıp ne karaganların soradı. Bizdi Kutbedin akay ciberdi demege kalmay aran kapısındın kasındakı şardaktan Kutbedin akay:
 
-Al olardı işkerge, men şakırdım dep bakırganıman, portadın kasındakı kişkene kapı aşıldı. Eki bala korantaga kirdiler. Arandın araka betinde birköp terek baredi Kutbedin akay koluman uyaktı körsetti, ekevi cuvurup zerdali teregine şıktılar. Bolgan zerdalilerden koparıp kiselerine tolturdular. Sora da şardaktın kasına kelip aranga taman cönediler. Olar aran kapısına kelmiyburun ırgatlardan birevi işkerden basına nokta tagılgan noktası arkanga baylavlı-şokmarday kekilli, kamıs kulaklı, cavırnı etsiz, calpak taktaday, koy moyunlu, koyan caklı, aldı artı birdiy kongurtoru bir aruv alaşa şıgarıp ortalık cerge ciberdi. Özü üstüne minmir uzun arkandın uşundan tutup attı cuvurttu. Akbalayman Canay at cuvurgansaytın közlerin ondan ayırmay karap kaldılar. Kutbedin akay da oturgan şardağından bir atına, bir ballarga karap kopayıp:
 
-Canınız ne vakıt canı cemis tartsa mında keliniz, men kasımda şalışkanlarga ayttım dedi. Canay da:
 
-Kelirmiz Kutbedin akam, ama men cemisten köp mına kongur torudu süydüm. Onu körmege kelirmen. Bu keşe ay carığı bolmasa akranlarımman atlanşık atlankonak oynagan onu sorayıkman, bakalım anavbir balalar bilalayıklar mı dedi.
 
-Aruv etersiniz,men onu yakın vakıtta şapmağa balaban şeere aketiyikmen. Nazar tiymesin dep kimselerge körsetmedim, başkaları bilalmazlar dedi.
 
-Akşam ötmeğin cegenson Canay üyden şıgıp Akbalay alardın kişkene azbar kapısından bakırıp, onu da aldı. Köydün işinde aralıktın birevindin kuvuzunda kalavdın tübündeki üyken bir tastın canasasına oturdular. Keşikmiy özlerındin akranları bolgan beş altı bala taga keldi. Kelgen balalar da bu keşe ne oynayık degende, Canay:
 
-Ay carık bolsa Aksüyek oynaredik, keliniz Atlanşık atlankonak oynayık degenimen, kelgenlerden üş bala Canayman Akbalay'dın yağında kaldı. Beş bala da aralıktın karşı kuvuzuna tuvra ketip oturdular. Bu beş bala arlarında karşıgadakılarga tuyguzmayıktay sıbırdap birşiyler söylestiler. Sora da işlerinden birevi Canayalarga:
 
-Men canı birevdin atın kördüm kaydiy bolganın sizge aytayım oga minip şıgayım. Kimdin atı ekenin bilseniz üyüne barıp konaklarsınız. Mannayı aktanalı, aldı eki ayağı alayak, iş kulunlamagan cüyrük bir biye tabınız kimdiki eken dedi. Canayman dört bala öz aralarında sıbırdap söylekenson Canay:
 
-Taptık eralde bu Temirali akaydın orak aldında Taslıyük köyünden satıp alıp akelgen şalbiyesi bolayık dediler. Sorgan balalar da tuvra aytasınız degenimen beşevi birden turup anavbir balalardın kasına bardılar, olardın cavurnlarına minip özlerindin bolgan kuvuzuna kadar tasıttılar. Sora sıra Canayalarga keldi. Onlar da; Özü karakök, erni salpıragan, altı caslarında calınıman kekili de karaga cuvuk bir köğidiş. Tabınız bakalım degende yene onlar sıbırdasıtılar sora da taptık: Sımayıl cakay'dın aygır ekende bıltır burdurup idiş etken atı bolayık degenimen bu kere olar kelip Canayalardın cavurnuna minip karşı kuvuzga gadar tasıttılar. Bılay aytıp oynapyatkanda Canay'dın mıyına Kutbedin akay'dın korantasında körgen alaşası keldi ama Akbalay'dan artık anavbir üş balaga sıbırdap;
 
-Men bir sorayıkman ama kimdin ekenin olar bilalmazlar, siz de Akbalayman maga soramayık bolsanız aytıp olarga sorarman dedi. Oyun danasları bolur degenson:
 
-Kekili şokmarday, kamıs kulaklı, cavırnı etsiz calpak taktaday, koy moyunlu, koyan caklı, aldı artı birdiy. kuyruğu calını kara, canı taylıktan şıkkan bir aruv alaşa konurtorat kimdiki dedi. Anavbir balalar, Muratşa akay, Kurtmemet akay, Orazamet akay, Asan akay, Muratşa akay dep köydün köbüsündün atın aytsalar da attı körmegenge bir kırlı Kutbedin akay'dın atın aytıp kimdiki ekenin bilalmadılar. Onlar bilamagan üşün Canayalar olardın cavurnuna minip özlerindin kuvuzuna gadar özlerin tasıtılar. Keşe vakıtta epey bolganga ertengi keşe oynarmız dep üylerine darkaldılar. Ertesi keşe Canayman birge bolgan balalarga bu attın kimdiki bolganın sorasalar da olar da bilmegenge aytamadılar. Neşesora Kutbedin akay balaban şeerge şapmağa atların aketmek üşün cuvuklarındakı istasyonga ketyatkanda cuvurayık üş attın işinde konurtorat'tı körüp tanıdılar. Canayman Akbalay da olarga:
 
-Kutbedin akam'dın koşu atları iş mıyınızga kelmedi mi mıysızlar dep seleke etip küldüler. 20.10.2010
 
Köyümde 1950'li yılların sonlarına kadar atla çiftçilik yapılır ve en fakir çiftçinin ahırında iki at bulunurdu. Biraz orta halli çiftçinin en az dört atı olurdu. Varlıklı aileler ise on-onbeş atla çiftçilik yaparlardı. Bu kadar atın bol olduğu bir yerleşim biriminde genelde yaz günleri hangi atın kime ait olduğu esasına dayanan bu oyunu biz çocuklar zevkle oynardık. Oyunun ismi Atlanşık, atlankonak'ı açıklayacak olursak. Cinsi, donu ve şekli tarif edilen ata binip çıktım, siz de bu atın kime ait olduğunu bilerek onun evine konaklayın şeklindedir. Az değişik kurallarla da diğer köylerde de oynanırdı. Az da olsa dokuz adet Nogay çocuk oyununu Canay'ımız esas alınarak tamamlamış bulunuyoruz. Tutasınız sav bolup savlukman kalınız.
 
Necdet ÖZEN Aktepe (Rıpkıye) Alpu - ESKİŞEHİR
 

Bu haber 2371 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ertengıler

Bavursak

Bavursak Bavursak

Toy Sogum

Toy Sogum Toy Sogum

KÖŞE YAZILARI

Nogay Halkım Tileymen.08 Mayıs 2014


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi