NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
ANASAYFA DERNEĞİMİZ AVULLAR RESİMLER ANKETLER Z. DEFTERİ NOGAYTÜRKLERİ BÜLTENİ YARDIMLAŞMA_FONU

NOGAYSAAT

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Kızılderililer

Kızılderililer

Tarih 26 Haziran 2006 Editör Dr. Aziz SÜTBAŞ

Omaha Kızılderili kabilesinin şefinin torununa ait ay-yıldızlı deri ceket, Omaha Resim Sanat Müzesinde sergilenmektedir.

1850'li yıllarda, Omaha Kızılderili kabilesinin şefinin torununa ait ay-yıldızlı deri ceket, Omaha Resim Sanat Müzesinde sergilenmektedir. Ceketin altında aşağıdaki yazı bulunuyor. Bu tarihte Türkiye Cumhuriyeti'nin henüz kurulmamış olması ilginçtir.


 
Yazının Tercümesi:
 
Sanatçı Bilinmiyor Omaha, NEBRASKA, ABD 19. yy

Ceket, Yaklaşık 1850 ler deri, boncuklar, ipek ve kemik Bu ceketin Omaha tarihinde belirgin bir kişilik olan Logan Fontenelle (1825-1855)’e ait olduğu söylenmektedir. Babası önemli bir Fransız tüccar, annesi bir Omaha kabilesi şefinin kızı idi. Fontenelle 1854’te Nebraska’nin Omaha özel bölgesinde kurulan Omaha ticaret delegasyonuna katıldı. 1855’te bir Siyu baskını sırasında öldürüldü.
 
Ceketindeki uyarlanmış ceket (askeriyenin kısa ebatları) ve örneğin omuz saçaklarındaki kırmızı çubuk boncuk katları gibi çeşitli stilistik yapılar 1850 ye göre erken görülmektedir. Buna rağmen faal tüccarın oğlu yaygın olarak her yerde bulunamadığı halde yeni ithal edilmiş şeylere ve stillere özel ilgi duymuş veya ulaşabilme imkanı bulmuş olabilir. James Franklin Carpenter’in anısına Wilmuth V. Carpenter’in hediyesidir, 1985

Bu haber 2387 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kültür & Sanat

İsra AKBAŞ Türk Halk Müziği Seslendirme Yarışmasında Birinci Oldu

İsra AKBAŞ Türk Halk Müziği Seslendirme Yarışmasında Birinci Oldu Akin Köyünden İsra AKBAŞ, Keçiören Belediyesince düzenlenen Türk Halk Müziği Seslendirme Yarışmasında birinci oldu.

Karaçay-Çerkes'de Devlet Tiyatrosu Kuruldu

Karaçay-Çerkes'de Devlet Tiyatrosu Kuruldu Tiyatro, Yanbiykesh adlı oyun ile ilk gösterimini yaptı.

KÖŞE YAZILARI

Nogay Halkım Tileymen.08 Mayıs 2014


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi