NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
ANASAYFA DERNEĞİMİZ AVULLAR RESİMLER ANKETLER Z. DEFTERİ NOGAYTÜRKLERİ BÜLTENİ YARDIMLAŞMA_FONU

NOGAYSAAT

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama
'Mamay Kitabının Tanıtımı Yapıldı.

'Mamay Kitabının Tanıtımı Yapıldı.

Tarih 15 Ekim 2010, 02:13 Editör Abdurrahman BERKCAN

Konya Nogay Türkleri Derneği ve Türksoy ile ortaklaşa hazırlanan, Nogay Türklerinin kahramanlık destanının yer aldığı ''Mamay'' kitabının tanıtımı yapıldı.

 
Konya Nogay Türkleri Derneği ve Başbakanlık Türksoy Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı ile ortaklaşa hazırlanan, Nogay Türklerinin kahramanlık destanının yer aldığı ''Mamay'' kitabının tanıtımı yapıldı.
 
Konya Nogay Türkleri Derneği Başkanı Abdurrahman BERKCAN, Bera Otel'de düzenlenen tanıtım toplantısında, Mamay Destanı'nın amacının birlik beraberliği sağlamak olduğunu söyledi. 2008 yılında Kafkaslara yaptığı bir gezide, bölgede bulunan mezar taşlarında ay ve yıldızın bulunduğunu belirten BERKCAN, ayın İslamiyeti, yıldızın ise Türklüğü temsil ettiğini bildirdi.
 
Nogay Türklerinin dünyanın birçok yerinde bulunduğunu açıklayan BERKCAN, ''Nogay Türkleri tarihte olduğu gibi bugün de hizmete açıktır. Hollanda televizyonu 16-17 Ekim'de 5 kişilik grupla Ankara'da ve Konya'da çekim yapacaklar. Kırım'dan başlayarak Kafkasya'ya kadar Nogay Türkleriyle ilgili çekim yapacaklar. Bir belgesel oluşturulacak'' dedi.
 
Türksoy Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen KASEINOV ise Türksoy'un Türk kültürünün dünyadaki konumunu ve rolünü güçlendirmek amacıyla yeni sorumluluklar üstlendiğini belirtti. Türksoy'un, Türk halklarının zengin kültürlerini sadece Türk ülkelerine değil tüm dünyaya dağıtmak için çalıştığını dile getiren KASEINOV, Nogay Türkleri için Mamay Destanı'nın önemli olduğunu vurguladı.
 
Toplantıda, ''Mamay'' kitabının yazarı Dr. İhsan KALENDEROĞLU tarafından kitap ve Nogay Türkleri hakkında bilgiler verildi.
 
Programda, BERKCAN tarafından KASEINOV'a, Kazakistan'ın yöresel kıyafetini giydirilerek teşekkür plaketi takdim edildi. KASEINOV da BERKCAN'a, üzerinde Türksoy ambleminin bulunduğu çini tabak hediye etti.
 
Toplantı sonunda BERKCAN ve KASEINOV, Selçuk Üniversitesi'nde eğitim gören Kazakistan'lı öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.
 
Etkinliğe, Türksoy Kazakistan Temsilcisi Prof. Dr. Askar TURGANBAYEV ve Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Aziz AYVA da konuşmacı olarak katıldı.
 

Bu haber 1887 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kültür & Sanat

İsra AKBAŞ Türk Halk Müziği Seslendirme Yarışmasında Birinci Oldu

İsra AKBAŞ Türk Halk Müziği Seslendirme Yarışmasında Birinci Oldu Akin Köyünden İsra AKBAŞ, Keçiören Belediyesince düzenlenen Türk Halk Müziği Seslendirme Yarışmasında birinci oldu.

Karaçay-Çerkes'de Devlet Tiyatrosu Kuruldu

Karaçay-Çerkes'de Devlet Tiyatrosu Kuruldu Tiyatro, Yanbiykesh adlı oyun ile ilk gösterimini yaptı.

KÖŞE YAZILARI

Nogay Halkım Tileymen.08 Mayıs 2014


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi