NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
ANASAYFA DERNEĞİMİZ AVULLAR RESİMLER ANKETLER Z. DEFTERİ NOGAYTÜRKLERİ BÜLTENİ YARDIMLAŞMA_FONU

NOGAYSAAT

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Kayıp Tamganın Peşinden

Kayıp Tamganın Peşinden

Tarih 03 Ocak 2011, 20:17 Editör Nogayhaber

Moğolistan, Kazakistan, Kırgızistan, Kırım ve Bulgaristan da araştırmalar yapan AHMEDOV yaklaşık iki aydır da Türkiye'de bulunuyor.

 
Tataristan Tarih Enstitüsünde Doktora Tezi için çalışma yapan Araştırmacı Vener AHMEDOV Ceyhan Belediyesinde Belediye Başkanı Hüseyin SÖZLÜ'yü ziyaret etti. Kendisi de aslen Başkurdistan doğumlu bir Nogay olan AHMEDOV Mangıt Yurdu olarak isimlendirilen Tatar ve Nogay Türklerinin yaşadığı bir çok ülkede Nogay Tamgaları ile ilgili araştırma yapmıştır. Moğolistan, Kazakistan, Kırgızistan, Kırım ve Bulgaristan da araştırmalar yapan AHMEDOV yaklaşık iki aydır da Türkiye'de bulunuyor.
 
Türk tarih ve kültürünün önemli bir bölümünü oluşturan Tamgalar Ceyhan'ı kuran Nogaylar tarafından mezartaşlarına kazınmıştır. Bununla ilgili Ceyhan bölgesinde ilk araştırmaları yapan Dr. Fatih KARAYANDI Kayıp Tamga isimli bir kurgu roman yayınlamış ve konuyla ilgili bir çok makale yazmıştır. Dr. KARAYANDI'nın araştırmalarını duyan AHMEDOV bu araştırmalardan faydalanmak amacıyla Adana'nın Ceyhan ilçesini ziyaret etmektedir.
 
Ceyhan Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından misafir edilen AHMEDOV Nogaylar tarafından kurulan ve birçok Tamganın bulunduğu köyleri ziyaret ederek bu Tamgalar ile dünyanın diğer bölgelerinde bulduğu Tamgaları karşılaştırmayı planlamaktadır.

Bu haber 1434 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kültür & Sanat

İsra AKBAŞ Türk Halk Müziği Seslendirme Yarışmasında Birinci Oldu

İsra AKBAŞ Türk Halk Müziği Seslendirme Yarışmasında Birinci Oldu Akin Köyünden İsra AKBAŞ, Keçiören Belediyesince düzenlenen Türk Halk Müziği Seslendirme Yarışmasında birinci oldu.

Karaçay-Çerkes'de Devlet Tiyatrosu Kuruldu

Karaçay-Çerkes'de Devlet Tiyatrosu Kuruldu Tiyatro, Yanbiykesh adlı oyun ile ilk gösterimini yaptı.

KÖŞE YAZILARI

Nogay Halkım Tileymen.08 Mayıs 2014


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi