NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
ANASAYFA DERNEĞİMİZ AVULLAR RESİMLER ANKETLER Z. DEFTERİ NOGAYTÜRKLERİ BÜLTENİ YARDIMLAŞMA_FONU

NOGAYSAAT

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Gulca Katliamını Anmaya Davet

Gulca Katliamını Anmaya Davet

Tarih 11 Ocak 2011, 00:53 Editör Nogayhaber

Gulca Katliamını Anmaya Davet

 
06 Şubat Pazar tarihinde 13:00 - 15:00 saatleri arasında Doğu Türkistan Gençlik ve Kültür Derneği Çin Konsolosluğu önünde Gulca Katliamını anma töreni gerçekleştireceğini açıkladı.
 
05.02.1997 tarihinde, 1949 yılından beri Çin işgali altında bulunan Doğu Türkistan’ın Gulca vilayetinde Çin işgalcileri tarafından bir katliam gerçekleştirildi.
 
5 Şubat Çarşamba günü Kadir Gecesi olması münasebetiyle bir evde toplanarak Kuran okumakta olan bir gurup Doğu Türkistanlı kadın, Çinin sözde güvenlik güçlerinin ani baskınına uğradılar. Bu kadınlar yaka-paça alınarak dipçik darbeleriyle polis merkezine götürülürler. Bu duruma tepki gösteren halkın polis merkezinin önüne gelerek Çin polislerinin suçsuz yere tutuklamak istedikleri kadınların serbest bırakılmasını istemeleri üzerine iki Doğu Türkistanlı kadının cesedi kalabalığın önüne atılır. Çinli polislerin bu insanlık dışı davranışlarının akabinde galeyana gelen silahsız halkın üzerine makineli tüfeklerle yaylım ateşi açılır. Bu şiddetli kurşun yağmuru altında yüzlerce masum Doğu Türkistanlı hayatını kaybeder.
 
Ayrıca anma programı için Zeytinburnunda faaliyet gösteren Doğu Türkistan Gençlik ve Kültür Derneği önünden otobüslerin hareket edeceği önemle duyuruldu.
 
İletişim Adresi :
Nuripaşa Mah. 63. Sok Hüsnübey İşhanı No: 4 Kat 2 Zeytinburnu / İstanbul
Tel : (212) 510 85 71 - (212) 510 85 71
 
Kaynak : UHA
 

Bu haber 1634 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Duyurular

Yardımlaşma Fonu

Yardımlaşma Fonu Nogay Türkleri arasındaki dayanışmayı artırabilmek için oluşturulan Yardım Fonuna desteğinizi bekleriz.

Nogay Avullar Yayında

Nogay Avullar Yayında Nogay avıllarımızdan haberleri sitemizden izleyebilirsiniz.

KÖŞE YAZILARI

Nogay Halkım Tileymen.08 Mayıs 2014


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi