NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
ANASAYFA DERNEĞİMİZ AVULLAR RESİMLER ANKETLER Z. DEFTERİ NOGAYTÜRKLERİ BÜLTENİ YARDIMLAŞMA_FONU

NOGAYSAAT

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Nogay Türkleri Sabantoyu Kırkkuyu'da Yapıldı

Nogay Türkleri Sabantoyu Kırkkuyu'da Yapıldı

Tarih 06 Haziran 2013, 07:51 Editör Nogayhaber

Nogay Türkleri Geleneksel Sabantoy Şenliği Kırkkuyu Köyünde yapıldı.

Nogay Türkleri Geleneksel Sabantoy Şenliği 26 Mayıs 2013 tarihinde Kırkkuyu Köyünde yapıldı.

SABANTOY KULU'DA MEHTERAN VE KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ İLE BAŞLADI

Eskişehir'den İlçeye gelen Eskişehir Nogay Türkleri Derneği Yönetim Kurulu üyeleri ile Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yeşil Dünya Mehteran Takımını taşıyan otobüs, Nogay Türkleri Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Veysel DEMİR ve Başkan Yardımcısı Mesut PEKCAN, Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Cemil SÜTBAŞ, Dağıstan Cumhuriyeti Türkiye Temsilcisi Tavlı KAZAKBIEV ve Asistanı Şuayip DAGISTANLI tarafından Kulu'da, Kırkahvesinde karşılandı. Kırkahvesinden Anıt Alanına kadar yürüyen Mehteran Takımı eşliğindeki korteje, Eskişehir Nogay Türkleri Derneği Başkanı Yavuz Mansur AKYOL, Başkan Yardımcısı İlyas KART ve Yönetim Kurulu üyeleri eşlik etti. Anıt alanındaki Mehteran konserinden sonra Mehteran ve dernek yöneticileri Kırkkuyu Köyüne hareket ettiler.


Resim : Muharrem YILMAZ


Resim : M. Emin SÜTBAŞ

TÜRKİYE'NİN DÖRTBİR YANINDAN BİNLERCE KİŞİ KATILDI

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla hazırlanan sabantoya katılmak üzere binlerce Nogay Türkü; köylerden, Ankara, Konya, Ilgın, Eskişehir, İstanbul, Adana gibi illerden akın akın araba ve otobüslerle Kırkkuyu Köyüne geldiler.

Katılımın, beklenenin üzerinde gerçekleştiği Sabantoy şenliğine, Nogay Türkleri ile birlikte; Türksoy Genel Sekreteri Sayın Düsen KASEINOV, MHP Konya Milletvekili Sayın Faruk BAL, Sayıştay Başkan Yardımcısı Sayın Fehmi BAŞARAN, Dağıstan Cumhuriyeti Türkiye Temsilcisi Sayın Tavlı KAZAKBIEV, Dağıstan Cumhuriyeti Türkiye Temsilcisi Asistanı Sayın Şuayip DAGISTANLI, Karatay Kaymakamı Sayın Mustafa ALTINTAŞ, Kulu Kaymakamı Sayın Ayhan IŞIK, Şereflikoçhisar Kaymakamı Sayın Hasan KÜRKLÜ, Kulu Belediye Başkanı Sayın Ahmet YILDIZ, Şereflikoçhisar Belediye Başkanı Sayın Hakverdi ALTUĞ, Sayıştay Üyesi Sayın Ömer ZENGİN ve Şereflikoçhisar Garnizon Komutanı Kurmay Albay Sayın Hüseyin ATİK katıldılar.


Resim : Muharrem YILMAZ


Resim : Muharrem YILMAZ

PROTOKOLE KATILIMIN OLMAMASI DİKKAT ÇEKTİ

Sabantoy organizasyonunda protokole ısrarla davet edilen; TBMM Başkanının, Başbakanın, Başbakan Yardımcılarının, Sayın Faruk BAL dışında milletvekillerinin, Konya ve Ankara'da Sayın Mustafa ALTINTAŞ dışında metropol belediye başkanlarının, siyasi parti il ve ilçe yöneticilerinin, Rusya Federasyonu ve Türk Cumhuriyetleri büyükelçilerinin katılmaması dikkat çekti.

DOPDOLU PROGRAM

Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ömer AKTÜRK'ün hazırladığı Sabantoy Programı, Gençlik Kurulu Başkanı Derya POLAT ve Tuncay ÇALIŞKAN tarafından birlikte sunuldu.

Derneğin Gençlik Korosundaki Nogay kızların şarkılarına, Türk Dünyasının Nogay Yıldızı Aslanbek SULTANBEKOV, dombıra sanatçıları Sinan GÖNÜLTAŞ, Fatih ULUTAŞ ve Nurlan KURMANAKAYEV dombıralarıyla eşlik ettiler.

SULTANBEKOV ile birlikte Hasan SAĞINDIK, Beşir Ahmet KÖSE ve Ercan TUNA'nın da sahne aldığı programda Nogay Türkleri sanatçılara, kara corga ve kanekey oyunlarıyla eşlik ettiler. Elmira ŞENDURAN'ın, yönetimindeki 12 kişilik Yesevi Sanat Halk Dansları Topluluğunun 5 ayrı oyun sergilediği programda, Eskişehir Yeşil Dünya Mehteran Takımı alanda halkı selamladı. Sabantoyda, TRT AVAZ, KONYA TV televizyonları ile Radioazak görüntü ve ses kaydı yaptı.


Resim : M. Emin SÜTBAŞ


Resim : Muharrem YILMAZ


Resim : Muharrem YILMAZ


Resim : Muharrem YILMAZ


Resim : Muharrem YILMAZ


Resim : Muharrem YILMAZ

NOGAY TÜRK FUTBOL TURNUVASI KUPA VE MADALYA TÖRENİ YAPILDI.

21 Nisan günü başlayan ve 19 Mayıs günü sona eren Nogay Türk Futbol Turnuvası Şampiyonu ile turnuvayı ikinci ve üçüncü olarak tamamlayan takımlara kupa ve madalyaları verildi. Şampiyon FC Kırkkuyu takımı şampiyonluk kupasını TÜRKSOY Genel Sekreteri Dusen KASEINOV'dan aldı. FC Kırkkuyu ile birlikte turnuva ikincisi Sincan Nogay ve üçüncüsü Kasgırlar'a; Kurmay Albay Sayın Hüseyin ATİK, Sayın Fehmi BAŞARAN, Sayın Mustafa ALTINTAŞ ve Sayın Tavlı KAZAKBIEV tarafından madalyaları verildi.


Resim : Tunahan ATAY


Resim : Tunahan ATAY

PROTOKOLE PLAKET VERİLDİ

Protokoldeki misafirlere Sabantoy hatırası olarak plaket verildi. Sayın Cemal ÜNAL'ın tasarlayıp hazırlattığı plaketler; Sayın Düsen KASEINOV, Sayın Faruk BAL, Sayın Fehmi BAŞARAN, Sayın Mustafa ALTINTAŞ, Sayın Tavlı KAZAKBIEV, Sayın Elmira ŞENDURAN, Kurmay Albay Sayın Hüseyin ATİK, Sayın Ayhan IŞIK, Sayın Hasan KÜRKLÜ, Sayın Ahmet YILDIZ ve Sayın Hakverdi ALTUĞ'a verildi.


Resim : Erol ERGİN


Resim : M. Emin SÜTBAŞ


Resim : M. Emin SÜTBAŞ


Resim : Muharrem YILMAZ


Resim : Muharrem YILMAZ


Resim : Muharrem YILMAZ


Bu haber 3056 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Yañı Yıl Mesajı

Yañı Yıl Mesajı Yeni Yıl Mesajı

Nogay Devlet Orkestrası Halk Çalgıları Konseri

Nogay Devlet Orkestrası Halk Çalgıları Konseri ..........

KÖŞE YAZILARI

Nogay Halkım Tileymen.08 Mayıs 2014


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi