NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
ANASAYFA DERNEĞİMİZ AVULLAR RESİMLER ANKETLER Z. DEFTERİ NOGAYTÜRKLERİ BÜLTENİ YARDIMLAŞMA_FONU

NOGAYSAAT

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Nogay Türkleri

Türkiye Yazarlar Birliği'nde Nogay Türkleri

Tarih 23 Nisan 2014, 00:44 Editör

Türkiye Yazarlar Birliği ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Türk Dünyası ve Akraba Toplulukları Kulübü (TÜDAT)' ın birlikte düzenlediği Türkoloji Söyleşilerinin Nisan ayı proğramında Nogay Türkleri "Tarihte ve Günümüzde Nogay Türkleri" konulu konferansta konuşuldu.

Nogayhaber / Ankara

22 Nisan 2014 Salı günü saat 14.00'te Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Etlik Yerleşkesi Konferans Salonu'nda yapılan konferans, Doç. Dr. Salih Yılmaz moderatörlüğünde yapıldı.

Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği (Nogay Derneği) yöneticilerinin katılımıyla yapılan konferansta, geçmişten günümüze Nogay Türkleri'nin tarihi, kültürü, sözlü ve yazılı edebiyatları, sosyo-ekonomik durumları, dernekleşme çalışmaları ve derneklerin yaptığı faaliyetler ile derneklerin elektronik ve basılı yayınlarından bahsedildi.

Konferansta konuşmacı olarak yer alanlar sırasıyla , Sami Nogay (Nogay Derneği Eski Genel Başkan), Muharrem Yılmaz (Nogay Derneği Genel Başkan Yardımcısı), Cem Arslan (Nogay Derneği Genel Sekreter) ve Hakan Benli (Nogay Derneği Yönetim Kurulu Üyesi- ) konuşma yaptı.

Sami Nogay, Nogay Türklerinin genel olarak tarihini, yaşadıkları yerleri ve göç yollarını ve Nogayların maruz kaldıkları soykırım ve sürgünlere de değindi. Nogay soykırımları ve göçleri ile ilgili olarak hazırlanmış olan bir video da salondaki dinleyicilere gösterildi.

Cem Arslan, Nogay Türkleri’ nin edebi hayatı hakkında bilgi vererek Nogay edebiyatının sözlü safhalarından örnekler verdi. Destanlardan ve hikayelerin yanı sıra yazılı edebiyata geçiş ,ve yazılı edebiyatın Çarlık Rusya, devrim sonrası Rusya’sındaki ve şu an özerk olarak devam eden süreçteki siyasi ortamların Nogay edebiyatına etkilerini, dil ve alfabelerdeki değişimleri anlattı.

Dernek Başkan Yardımcısı Muharrem Yılmaz ise, konuşmasında Türkiye’ de ki Nogay derneklerinden ve Hollanda ve Rusya’ daki Nogay derneklerinden bahsederek, dernekleşmelerin başlaması ile Nogay Türklerinin Nogaylık bilincinin yeşermeye başladığını, kültürel çalışmalara ağırlık verildiğini anlattı. Dernek olarak yapılan çalışmalar neticesinde toplum tarafından Nogay Türklerinin tanınır hale geldiğinin, yapılan Sabantoy şölenleri ile ve uluslar arası konferanslar ile bunların pekiştiğini dile getirdi.

NogayTürk Dergisi adına konuşan Hakan Benli ise, Türkiye’ de yaşayan Nogay Türklerinin Anadolu’ ya iskan edilmeleri, iskan bölgeleri ve bu iskanlar sonrası yaşanılan sosyo-ekonomik koşullara değinerek, bu güne kadar gelinen süreçte bu yaşanılanların Nogay Türklerine etkilerini dile getirdi. Nogay Türkleri’ nin dernekleşme çalışmaları sonrasında yayın hayatına başlayan dergilerine de değinen Benli, NogayTürk Dergisi’ nin amatör de olsa yayınlanmasının Nogay kültürü açısından önemine işaret etti.

Konferans sonrasında Doç. Dr. Salih Yılmaz tarafından Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Muharrem Yılmaz’ a konuşmacılar adına bir plaket verildi. Plaket töreninin ardından hatıra fotoğrafı çekilerek etkinlik sona erdi.

Bu haber 2406 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Haberler

Gıda Paketleri Avullara Ulaştırıldı

Gıda Paketleri Avullara Ulaştırıldı Kurt-Ar Derneği ve Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin işbirliği ile yürütülen faaliyette, 7 köye topla...

ORAZA 2017

ORAZA 2017 Derneğimiz, Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine gıda yardım paketleri ile nakdi yardımların ulaştırılması ve dağıtım...

KÖŞE YAZILARI

Nogay Halkım Tileymen.08 Mayıs 2014


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi