Teşekkür ve Bilgilendirme


Açıklama: Teşekkür ve Bilgilendirme
Kategori: Köşe Yazıları
Eklenme Tarihi: 16 Ocak 2010
Geçerli Tarih: 19 Nisan 2019, 11:32
Site: NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
URL: http://www.nogay.org.tr/yazar.asp?yaziID=174


 
Bugün sabah Karaçay Çerkez Cumhuriyetinde yaşayan Nogaylarımızdan olan Eldar Karasov kardeşim'den, Nogayca olarak yazılmış (Kiril harfleriyle), İsa Kapayev'e ait 'Moyıntımar' adlı kitap iki adet olarak elime geçmiş bulunmaktadır. Kendisi benden daha önce bir kitabın Hollanda Nogay Vakfına iletilmesini rica etmişti, bunu en yakın zamanda SNN yöneticilerine ulaştıracağım inşallah. Eldar Karasov'un şahsında Karaçay Çerkez Cumhuriyetinde faal olan 'Nogaystan' derneğine de bu güzel armağanları için teşekkürlerimi sunarım.
 
Kitap'a az önce şöyle bir göz attım. Sizlerle paylaşmak istediğim, ilgimi çeken birkaç husus var: İsa Kapayev kitap'ta şiirlerini, hikayelerini, bazı makalelerini, en ilginci de bazı günlük yazılarını ve gezi notlarını yayınlamış. Bu yazılarda Türk dünyası ve Türkiye hakkında da yazmış.
232ci sayfa'da 'İzmirde - Nogay Bayragı' adlı yazısında Türkiyemizden övgüyle söz etmekte ve bizi, yani Türkiye Nogaylarını da kendi gözünden anlatmakta. Beni en çok sevindiren hususta, bizim köylerimizin isimlerini (Akin, Kırkkuyu, Şeker, Köstengil, Karakura, Mandıra ve Seyitahmetli) kitapta unutmaması olmuştur... Bu aslında şunu gösterir: Bilmesekte, tanımasakta, gidemesekte, oralarda, Kafkas dağlarının eteklerinde bizden birileri var ve bizleri tanıyorlar, biliyorlar ve seviyorlar...
 
Selam ve saygılarımla
Fatih Polat