Kızılderililer


Açıklama: Omaha Kızılderili kabilesinin şefinin torununa ait ay-yıldızlı deri ceket, Omaha Resim Sanat Müzesinde sergilenmektedir.
Kategori: Kültür & Sanat
Eklenme Tarihi: 26 Haziran 2006
Geçerli Tarih: 24 Ağustos 2019, 14:34
Site: NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
URL: http://www.nogay.org.tr/haber_detay.asp?haberID=36


1850'li yıllarda, Omaha Kızılderili kabilesinin şefinin torununa ait ay-yıldızlı deri ceket, Omaha Resim Sanat Müzesinde sergilenmektedir. Ceketin altında aşağıdaki yazı bulunuyor. Bu tarihte Türkiye Cumhuriyeti'nin henüz kurulmamış olması ilginçtir.


 
Yazının Tercümesi:
 
Sanatçı Bilinmiyor Omaha, NEBRASKA, ABD 19. yy

Ceket, Yaklaşık 1850 ler deri, boncuklar, ipek ve kemik Bu ceketin Omaha tarihinde belirgin bir kişilik olan Logan Fontenelle (1825-1855)’e ait olduğu söylenmektedir. Babası önemli bir Fransız tüccar, annesi bir Omaha kabilesi şefinin kızı idi. Fontenelle 1854’te Nebraska’nin Omaha özel bölgesinde kurulan Omaha ticaret delegasyonuna katıldı. 1855’te bir Siyu baskını sırasında öldürüldü.
 
Ceketindeki uyarlanmış ceket (askeriyenin kısa ebatları) ve örneğin omuz saçaklarındaki kırmızı çubuk boncuk katları gibi çeşitli stilistik yapılar 1850 ye göre erken görülmektedir. Buna rağmen faal tüccarın oğlu yaygın olarak her yerde bulunamadığı halde yeni ithal edilmiş şeylere ve stillere özel ilgi duymuş veya ulaşabilme imkanı bulmuş olabilir. James Franklin Carpenter’in anısına Wilmuth V. Carpenter’in hediyesidir, 1985