Nogaytürk Dergisi 6. Kırım Tatar Gençlik Kurultayına Katıldı.


Açıklama: Ankara'da düzenlenen 6. Kırım Tatar Gençlik Kurultayına bazı Nogay Dernek temsilcileri ve NogayTürk Dergisi de katıldı.
Kategori: Kültür & Sanat
Eklenme Tarihi: 28 Şubat 2011
Geçerli Tarih: 24 Ağustos 2019, 14:00
Site: NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
URL: http://www.nogay.org.tr/haber_detay.asp?haberID=406


 
13 ve 14 Kasım 2010 tarihleri arasında Ankara da düzenlenen Kırım Tatar Gençlik Kurultayı na Çeşitli ülkelerden ve Türkiye’ den toplam 165 temsilci katıldı.
 
Kurultaya yurtdışından Kırım, Romanya, Bulgaristan ve Almanya Kırım dernekleri temsilci gönderirken, Türkiye'nin birçok bölgesinden de delege katılımı oldu. Kurultayda Nogay Türkleri Derneklerini temsilen Ömer Faruk EYETEM, Elif YILMAZ, Emrah ŞEKER ve Nogay Gençleri Birleştirme Platformu Başkanı ve aynı zamanda Ankara Derneğinin Gençlik Kolları Başkanı Ömer AKTÜRK'le birlikte NogayTürk Dergisi'ni temsilen Hakan BENLİ katıldılar.
 
İki gün süren kurultayın ilk gününde takdim ve tanışma proğramı yapıldı. Çeşitli konuşmacıların delegelere hitaben yaptıkları konuşmacılar arasında NogayTürk Dergisi adına Hakan BENLİ de vardı. BENLİ konuşmasında "Kırım Türkleri Derneklerinin yaptıkları böylesi büyük organizasyonlarda yer almak bizi hem mutlu etmekte hem de kendi adımıza bunlardan ders almaktayız, Zira diliyorum ki günün birinde Nogay Türkleri dernekleri de bunun gibi büyük ve başarılı çalışmalara imza atarlar." dedi. BENLİ konuşmasında NogayTürk Dergisi'ne de değinerek, "Şu an Nogay Türkleri'ne yönelik olarak yayın yapan tek dergi, üzülerek söylüyorum ki sadece NogayTürk Dergisi... NogayTürk Dergisi olarak Nogay Kültürü'nü kayıt altına almak ve gençlerimizin ilgisini Nogay Kültürüne çekmek için çalışmaktayız, Herkesten ricam, her gittikleri yerde Nogay Kültürü ile ilgili ses kaydı, görüntü almalarıdır. Ancak bu yolla kültür hakkında belgeleme yapılabilir." dedi.
 
Konuşmaların ardından çeşitli komisyon çalışmaları yapıldı ve akşam ise eğlence proğramının ardından delegeler odalarına çekildiler. Kurultayın 2. günü ise yine çeşitli konuşmacıların konuşmalarının ardından sonuç bildirgesi takdim edildi.