Dağıstan Nogay bölgesinden haberler...


Açıklama: Dağıstan Nogay bölgesi
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 05 Mart 2011
Geçerli Tarih: 20 Ağustos 2019, 19:55
Site: NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
URL: http://www.nogay.org.tr/haber_detay.asp?haberID=419


    Çoktan yazmak istediklerimi toparlayarak sizlerle paylaşmak istiyorum Nogay kardeşlerım. Türkiye’den döndügümden beri memleketim Dağıstan Nogay bölgesinde olan bıten kargaşayi görmüştüm. Türkiye’de aldığım o hayat, kültür ve öğretım tecrübesını vatanımda paylaşma çaresınde bulunuyorum. Tarihte nogay halkım buralardan Sovyet diktatörlügünden mecburen Türkıye’ye göç etmışlerdi. Ve orda memleteketine benzer toprakları Konya bölgesınde bularak oralarda yerleşmıştı. Konya’da bana o kadar yardımcı ve hayat öğretmenlerı olan herkese ömür boyu borcum vardır. 
    Evet şimdi ise tekrar vatanımdayım. Burda yaşıyor ve o mis gibi bozkır otların kokusunu tüm nefesim alarak ile her günümü başlıyorum. Burdaki gibi taze hava dünyanın hiçbir yerınde olamaz – tamamen farklı yerdir. Denizde gibi dalgalanıp uzaklara yayılıp gıden bozkır benım o kadar zorluk çekmiş olan tuvgan elim. Tarihte Nogay Ordası Moskova’yı en cok yakmış olan hanlıktı. Ruslar çarlık zamanından berı bu gücü unutmamış ve bundan dolayı hala nogay halkını yaşadıkları yerlerden parçalayarak kendi tarihini, kültürünü unutturmaya çalışıyorlar. Bunu en son Türkiye’den gelen nogay kardaşlarım kendi közlerimen kördüler. Karadenizden Hazar denizine kadar, Kafkas dağlarından Ural dağlarına kadar yayılmış topraklarda yaşıyor nogaylar. 
    Nogay bolgesinde en onemli ekonomik kalkınma 2004 yıllarında başladı. Büyük canlılıkla insaat sektörü, gıda ve besin ticareti, tarımda buğday ekiciliği, hayvancılıkta büyük baş hayvan artışı ve daha çok çeşıtlı sektörlerde kalkınma projeleri ile hayata geçirildi. 2011 senesinde ise, hani «Balık baştan kokar» derler ya, bölge valisi değişince bırden duraklamaya başladı bölgedeki canlanma. Çeşitli nedenler ile az kalsın tüm bölgedeki devlet dairelerinde personal değişikliği yapıldı. Yeni geçenler tecrübesız ve resmen cahildi. Eskiden ben başkent Mohaçkale’ye devlet işlerı ıle gittigimde herkes şaşırırdı nogayların profesyonel ve akıllı olduğuna. Şimdi ise devlet odalarında bizimkiler yaptıkları, bir yaşındaki çocuğun yapmayacagı hatalara, yüzümüze bakarak gülüyorlar. Bunlara birde ek olarak devlet ihalelerini kazanan iş adamlarına yaptıkları bin çeşit denetleme, polis saldırıları, adliye davaları, maliye fıyat kontrol, kişisel tehdıtler gibi saçma sebepler ile kendi nogay iş adamlarını ezdiler. Ticaret yapanlar artık başka bölgelere ve hatta ülkelere yöneldiler. Bunların tam içindeydim ve aynı şerefsizlikler kendi başımdan geçti. Sagolasın saygılı ve dürüst iş yaptığım için hiçbir şey yapamadılar. Halk toplanarak Dağıstan parlamentosu ve ayrıca Dağıstan başkanına mektuplar yazdılar. 
    Şimdi ise tüm halk sabırsız şekilde yenı vali seçimlerini bekliyorlar. Gelecek sene yapılacak olan seçimlerinde her köyden seçilecek muhtarların içinden yeni bölge valisi seçilecek. Ben kendı köyümden bu seçimlere katılarak vali seçümlerinde doğru kişinin seçilmesini sağlamaya çalışacağım. 
    Noğay bölgesi ekonomik açıdan çok önemli yer almaktadır. Burda yeraltındaki doğalgaz kapasitesi gelecekte bölge hayatında önemli yer alacak. Birkac sene içinde ekilen buğdayın zengin sonuçlar alımı ile Dağıstan bölgesinde rekor listesinde ilk sıralarda Noğay bölgesi yerleşiyor. Özellikle Stavropol ve Krasnodar tarlaları artık o kadar verımlı olmuyor. Hayvancılıkta büyük baş hayvana önem verilmesi doğru yön buldu, çünkü daha çok et, deri ve ayrıca süt ürünleri olunca satışlar arttı. Buna ek olarak son senelerde yün fiyatı yükseldi. Ama hala halkımız çok urun üretse de, son ürün problemini yaşıyor. Et satıyor – sucuk alıyor, süt satıyor – ayran, kaymak, yogurt, peynir alıyor. Bölge daha da canlanması için son üretim noktasına kadar sağlanmalıdır. Üretim olursa çalışma yerleri açılır ve işsizlik oranı azalır. Gelecek sene Nogay bölgemizde aynı Konya bölgesinde gibi şeker fabrikası projesi başlayacak ve pancar ekimi yeni iş imkanlarını sağlamış olacak. 
    Bölgenin canlanması için buna benzer başarılı projeler gerekiyor. Daha zengin ve başarılı bölge için nogay halk birleşmeli, elini bırakmamalı. 
    Yazıyı her defa söylediğim gibi nogayların atasözü ile bitirmek istiyorum: ELDE, DİNDE, TİLDE – BİRLİK! Güçlü Nogaystan için toparlanın! 
    Nogay Şamil