BAŞKANLAR BİR ARADA


Açıklama: Ankara’da ki Nogay Türkleri Derneği’ nin akşam yemeğinde Nogay ve Kırım Türk dernek başkanları bir araya geldi.
Kategori: Haberler
Eklenme Tarihi: 29 Şubat 2016
Geçerli Tarih: 22 Temmuz 2019, 17:15
Site: NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
URL: http://www.nogay.org.tr/haber_detay.asp?haberID=629


Merkezi Ankara’da olan Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin dernek Gençlik Kolları Başkanlığı ile birlikte organize ettikleri akşam yemeğinde onur konukları, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın desteği ile “ Laleler Vatana Dönüyor “ projesi ile Ankara’ya gelen Nogay Türkü gençlerdi.Hollanda Nogay Vakfı Başkanı Orhan Demirci ile birlikte Hollanda’da yaşayan otuz kadar gencin katıldığı akşam yemeğinde, Ankara’da ki Nogay Türkü gençlerinde yoğun katılımı oldu.

Gecenin bir diğer güzel yanı ise Nogay ve Kırım Türk dernek başkanlarının bir araya gelerek, birlik ve beraberlik mesajı vermeleri oldu. Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Dernek Genel Başkanı Cemil Sütbaş’ın ev sahipliğinde Hamamönü’nde tarihi bir restoranda gerçekleştirilen akşam yemeğine Hollanda Nogay Vakfı Başkanı Orhan Demirci, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Dernek Genel Başkanı Tuncer Kalkay, Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, Sibirya Nogay Dernek Başkanı İlimuddin Eyupov ve Kazakistan Nogay Dernek Başkanı Arslanbek Sultanbekov katıldı.

Konuklarına Nogaytürk Yayınları tarafından basılan kitapların yanı sıra Nogay Dergisi de hediye eden Cemil Sütbaş, Nogay ve Kırım Türk dernek ve vakıf başkanlar ile birlikte günün anısına hatıra fotoğrafı da çektiler.

Gecede bir konuşma yapan Cemil Sütbaş “ Holanda’dan gelen gençleri burada görmekten mutluluk duyuyoruz. Nogay gençlerimizin bir arada olması, kültürlerini yaşaması bizleri sevindiriyor. Bu güzel gecede bizleri yalnız bırakmayan değerli tüm dernek ve vakıf başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Nogay ve Kırım Türkleri olarak geçmişte de birdik, bundan sonra da bir olacağız “ Dedi.

Gecede Kazakistan Nogay Dernek Başkanı, ünlü Nogay sanatçı Arslanbek Sultanbekov’ da kısa bir konuşma yaptı. Sultanbekov “ Türkiye’de Nogayların bu şekilde kültürlerine sahip çıkmaları, dilerini ve kültürlerini korumak ve yaşatmak için gösterdikleri çabaları gördükçe gelecekle ilgili umutlarım artıyor. Yakın gelecekte tüm dünya Nogayları çok daha sıkı bağlarla birbirlerine bağlanacaklar.” Dedi.

Konuşmasından sonra Sinan Gönültaş ve Akdeniz Erbaş birlikte sahneye çıkan ünlü sanatçı, tüm Türk dünyasının marşı haline gelen “ Dombıra “ isimli eserinden sonra “ Kanılı “ ve “ Laşin Kus “ isimli eserleri seslendirdi. Gecede ayrıca Erol İleli ve Ramin Maragalı’da çeşitli eserler seslendirdiler.