NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
ANASAYFA DERNEĞİMİZ AVULLAR RESİMLER ANKETLER Z. DEFTERİ NOGAYTÜRKLERİ BÜLTENİ YARDIMLAŞMA_FONU

NOGAYSAAT

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Nogay Adlı Eserin Basımı

Cemil SÜTBAŞ

10 Ekim 2005

Cemil SÜTBAŞ

KAYINBABASI ALİ BABA, AVLUDA YANINA BİR İBRİK ALMIŞ, AKŞAM NAMAZI İÇİN ABDEST ALIYORDU. KAYNANASI ŞERİFE İÇERİDE ÇOCUKLARA BAKIYOR, KAYINBİRADERİ HASAN, OCAK İÇİN ODUN KIRIYOR, KENDİSİ DE AKŞAM YAPACAĞI NOGAY ÇAYI İÇİN KEÇİDEN SÜT SAĞIYORDU. TAM BU SIRADA BİR BAĞRIŞMA DUYMUŞ VE BU SESLERİN ÜÇ EV ÖTEDEKİ ÇOCUKLUK ARKADAŞI HATİCE’NİN EVİNDEN GELDİĞİNİ HEMEN ANLAMIŞTI. SANKİ BİR EL, YÜREĞİNİ SIKMIŞTI. ÇAMURLARA BATARAK KOŞMAYA BAŞLAMIŞTI. EVİN KAPISINA VARDIĞINDA EŞİKTE KAN İZLERİ GÖRMÜŞTÜ. HİÇ DÜŞÜNMEDEN HEMEN İÇERİYE GİRMİŞ VE YERDE RUS ASKERİ ÜNİFORMASIYLA YARALI BİR ŞEKİLDE YATAN MUSTAFA’YI GÖRMÜŞTÜ.
 
Derneklerimizin Kıymetli Yöneticileri,
 
Muhterem Kardeşimiz Doktor Fatih KARAYANDI tarafından yazılan ve kısa sürede 2. baskısı yapılan, yukarıda da alıntı yaptığımız NOGAY adlı eser literatüre, Nogayların göçünü anlatan ilk belgesel eser olarak geçecektir. NOGAY, kronolojik akışı ve sürükleyici üslubu ile olduğu kadar, Nogayların Anadolu’ya göçünü anlatırken, aynı zamanda yakın tarihimize de ışık tutması özelliğiyle de tam profesyonel bir çalışmadır.
 
Yazarın NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ'ne 50 adet gönderdiği eser tanıtım amacıyla dağıtılmış, esere olan merak ve alakanın devam etmesi üzerine 300 adet daha talep edilmiştir. Derneklerimizden talep olması halinde göndereceğimiz eserin; Nogay Dernekleri tarafından oluşturulacak bir komisyon tarafından baskısının yapılması için yazar Fatih KARAYANDI ile gerekli görüşmeler yapılmış, müsaade alınmıştır.
 
NOGAY adlı eserin; Nogay Türkleri Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği (Kulu), Nogay ve Kırım Türkleri Eğitim Kültür ve İşbirliği Derneği (Ankara), Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği (Ankara) ve Nogay Türkleri Bülteni’nce oluşturulacak bir güçbirliği ile baskısının yapılması için derneklerimizi işbirliği yapmaya davet ediyoruz. Belki de bu işbirliği, başlıca amacımız olan Nogay kültürünü yaşatma ve geliştirme noktasında daha verimli çalışmamıza vesile olur.
 
Saygılarımızla,
NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
 

Bu haber 1185 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KÖŞE YAZILARI

Nogay Halkım Tileymen.08 Mayıs 2014


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi