NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
ANASAYFA DERNEĞİMİZ AVULLAR RESİMLER ANKETLER Z. DEFTERİ NOGAYTÜRKLERİ BÜLTENİ YARDIMLAŞMA_FONU

NOGAYSAAT

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Akin Süt Toplama Merkezi

Cemil SÜTBAŞ

16 Nisan 2005, 08:53

Cemil SÜTBAŞ

S.S. Akin Tarımsal Kredi Kooperatifi; 30.12.2003 tarihinde Akin Köyü'nde kurulmuş olup, 3'ü Yönetim Kurulu olmak üzere toplam 51 üyeden oluşmaktadır.

 

Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Tanatar'dan alınan bilgilere göre Kooperatif; 30.12.2003 tarihinde kurulmuş, Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Tanatar, Başkan Yardımcısı Yunus Özil, Muhasip Hasan Çağdaş ve Sinan Orak ile 51 üyeden oluşan tarımsal bir teşebbüstür.
 
Kuruluşundan birkaç ay sonra kooperatif bünyesinde bir Süt Toplama Merkezinin yapımı planlanmıştır. Söz konusu merkez için yaptırılan projelerin onaylanması ve sonrasında inşaatın tamamlanması, 2004 yılı içerisinde gerçekleştirilmiştir. 2004 yılı Nisan ayında onaylanan merkeze ait projelerin uygulaması ile inşaatın yapımı Ağustos ayında tamamlanmıştır.

 

Sonuçta Akin Köyü Selektör Tesisinin yakınında, Akin İlköğretim Okulunun yaklaşık 50~100 m. güneyinde tespit edilen uygun bir arsa üzerine modern bir Süt Toplama Merkezi inşa edilmiştir. 2005 yılı Şubat ayında süt toplama faaliyetleri başlamıştır.Üretimi desteklemek ve teşvik amacıyla Devlet tarafından üyelere; 25+1 şeklinde adlandırılan proje kapsamında, 25'er adet koyun ve 1'er adet koç dağıtılmıştır.

 

 

 

Kooperatifin başlıca faaliyetleri; süt ve yem satışından ibarettir.
 
Süt satışı faaliyetinde; sütler, günlük olarak kooperatif üyelerinden toplanmakta, toplanan sütler merkezde bulunan soğutuculu modern hijyenik ortamlarda saklanmakta, Ankara'dan günaşırı gelen HAYKOOP (Hayvan Yetiştiricileri Birliği) araçları ile süt işleme merkezlerine gönderilmektedir.
 
Kooperatifin yem satışı faaliyeti de; KULUSAN ve ANKARA-YEM'den alınan büyükbaş hayvan yemlerinin satışından ibarettir.
 
Süt Toplama Merkezinde günlük 1400~1500 litre süt toplanmaktadır. Toplama işlemi; üyelerin günde iki defa, ürünlerini merkeze getirip teslim etmeleri şeklinde gerçekleşmektedir. Sütler, merkezde bulunan 3 ton kapasiteli ve 3.3 derecede çalışan depolarda saklanmaktadır.
 
Merkezde; zemin katta, zemin ve duvarları seramik kaplı soğutucu odası, yönetim odası, toplantı odası, hol ve wc; çatı arasında da metal merdivenle çıkılmak suretiyle ulaşılan ve "nogayevi" olarak adlandırılan tek odalı bir misafirhane bulunmaktadır.

Bu haber 2125 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KÖŞE YAZILARI

Nogay Halkım Tileymen.08 Mayıs 2014


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi