NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
ANASAYFA DERNEĞİMİZ AVULLAR RESİMLER ANKETLER Z. DEFTERİ NOGAYTÜRKLERİ BÜLTENİ YARDIMLAŞMA_FONU

NOGAYSAAT

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Gündemdeki Gribal Enfeksiyon (Influenza A/H1N1)

Dr. Aziz SÜTBAŞ

26 Ekim 2009, 13:15

Dr. Aziz SÜTBAŞ

 
Konuyu bilimsel bir makaleden ziyade anlaşılır kelimeler ve üslup ile anlatmaya çalışacağım.
 
Gribal enfeksiyon geçirmeyen bir insan olmadığı gibi belirtilerini bilmeyen de hemen hemen yoktur. Grip halk arasındaki adı ile nezle, genelde burun akıntısı olarak bilinir. Burun akıntısı genellikle vardır ancak şart değildir. Burun ve boğaz bölgesi birbirine yakın bölgeler olduğu için gripte üst solunum yolunun bu bölgesine ait şikayetler ortaya çıkar. Boğaz ağrısı, kırgınlık, genel vücut ağrısı ve ateş şiddetine göre tedavi edilmesi gerekebilir. Bilinenin aksine öksürük ve hapşırık vücudun kendi kendine tedavi yöntemi olduğu için zorunlu kalınmadıkça doktorlar tarafından kesilmesi istenen bir belirti değildir. Gribin tedavisinin de hastanın şikayetlerini rahatlatmaya yönelik tedaviler başta gelmektedir. Aşı ile grip olmadan önlemek kesin tedavidir.
 
Grip insanlarda ve hayvanlarda hastalığa yol açan viral bir hastalıktır. Bir çok çeşidi vardır. Genetik mutasyonlar ile de sık sık tip değiştirmektedir. Bu nedenle H ve N gibi harfler ve yanındaki sayılar ile adlandırılan sürekli yeni türler ortaya çıkmakta halk arasında da bu kodlama yerine genellikle çıktığı bölge veya etkilediği hayvanların adı ile anılmaktadır. Maymun gribi, kuş gribi, çin gribi, ebola virüsü gibi. Tabi ki bu yeni çıkan türler daha önceki türlerden üretilen aşılarla da önlenememektedir. Viral bir hastalık olduğu için de tedavide antibiyotiklerin etkisi yoktur. Bazı türleri sadece insanlarda grip yaparken bazıları da nadir de olsa hayvandan insana veya insandan hayvana geçebilmektedir. Örneğin geçtiğimiz yıllarda yaygın ve gündemde olan kuş gribi (H1N1), kuşlar arasında kolayca yayılan, kuştan insana geçtiği daha zor ancak mümkün olan ve insandan insana geçtiği hemen hemen mümkün olmayan bir griptir. Domuz gribi ise hem hayvanlardan, hem de insandan insana kolayca geçen bir virüstür.
 
Domuz gribi olarak bilinmesine karşılık aslında domuzlarla virus arasında yakın bir bağlantı yoktur. İlk defa domuzlarda tespit edilmiştir. Domuzla genellikle hiç ilgisi olmayan ülkemizde de yayılmaya devam etmektedir. Bu virüsün neden olduğu grip genel olarak hastalığın şiddeti açısından diğer griplerden farklı değildir. Diğer griplerde nadiren olduğu gibi bu gripte de nadiren ölümler olabilmektedir. Bu ihtimal binde birden çok daha azdır. Genellikle tedavisiz bile iyileşmektedir. Buna karşın bulaşıcılığı oldukça yüksektir. Konunun gündemde kalması da bundan kaynaklanmaktadır. Ayrıca medyadaki reyting beklentisi ve ilaç veya aşı firmalarının maddi beklentileri de konuyu daha da abartmaktadır. Bu nedenle konu ile ilgili Sağlık Bakanlığı veya resmi makamlardan duyurulan bilgileri takip etmek daha sağlıklı olacaktır.
 
Sağlık Bakanlığı internet sitesinde sağlık personeli ve halka yönelik ayrı ayrı olmak üzere oldukça sağlıklı bilgiler vermekte ve basın yolu ile kamuoyunu bilgilendirmektedir.
 
Öncelikler hastalığın bir grip olduğunun bilinmesi ve gribe ne kadar dikkat edilmesi gerekiyorsa o kadar hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir. Burada bireysel önlemler önem kazanmaktadır. Belli bir düzeyden sonra hastalığın tipinin belirlenmesi için tetkik alınması tedavisini de çok değiştirmeyeceğinden her vakada ayrıntılı tetkike gerek olmayabilir. Ülkemizdeki vakaların sayılması bundan sonra muhtemelen mümkün olmayacaktır. Halen sadece bu virüs ile enfeksiyon geçirdiği tetkiklerle ispatlanan vakalar ile doğrudan teması olan kişilerden virüs tipini belirlemeye yönelik tetkik alınmaktadır. Bu tetkikleri de her hastane yapamamaktadır.
 
Bu nedenler her basit belirtide rastgele bir sağlık kuruluşu kesin teşhis ve tedavi veremeyebilir. Hangi vakaların sağlık kuruluşuna gitmesi gerektiği Sağlık Bakanlığının web sitesinde belirtilmiştir. Bu tetkiklerin % 40’ından fazlasında bu virüsün varlığı ortaya çıkmaktadır. Amerika, Avrupa ve ülkemizde gribal enfeksiyonlarla tetkik edilenlerin en başında bu virüs ortaya çıkmaktadır. Bu gün itibariyle bu virüs ile hastalandığı tetkik ile ispatlanan vaka sayısı ülkemizde bin civarında olup, tetkik yapılmadan tedavi verilen veya ayakta geçiren hastaların sayısı bilinmemekle birlikte oldukça fazla olduğu düşünülmektedir. Havaların soğuması ve kişiler arası temasın arttığı kurban bayramından sonra da daha da arması beklenmektedir.
 
Aşıdan daha kesin bir önleyici tedavi yöntemi yoktur. Kimlerin ne zaman aşılanması gerektiği Sağlık Bakanlığı tarafından duyurulmaktadır. Nadiren özel antiviral ilaçların kullanılmasına gerek duyulmaktadır.
 
M. Aziz SÜTBAŞ
Hv. Tbp. Bnb.
KBB Hastalıkları Uzmanı

Bu haber 1835 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KÖŞE YAZILARI

Nogay Halkım Tileymen.08 Mayıs 2014


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi