NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
ANASAYFA DERNEĞİMİZ AVULLAR RESİMLER ANKETLER Z. DEFTERİ NOGAYTÜRKLERİ BÜLTENİ YARDIMLAŞMA_FONU

NOGAYSAAT

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Teşekkür ve Bilgilendirme

Fatih POLAT

16 Ocak 2010, 06:09

Fatih POLAT

 
Bugün sabah Karaçay Çerkez Cumhuriyetinde yaşayan Nogaylarımızdan olan Eldar Karasov kardeşim'den, Nogayca olarak yazılmış (Kiril harfleriyle), İsa Kapayev'e ait 'Moyıntımar' adlı kitap iki adet olarak elime geçmiş bulunmaktadır. Kendisi benden daha önce bir kitabın Hollanda Nogay Vakfına iletilmesini rica etmişti, bunu en yakın zamanda SNN yöneticilerine ulaştıracağım inşallah. Eldar Karasov'un şahsında Karaçay Çerkez Cumhuriyetinde faal olan 'Nogaystan' derneğine de bu güzel armağanları için teşekkürlerimi sunarım.
 
Kitap'a az önce şöyle bir göz attım. Sizlerle paylaşmak istediğim, ilgimi çeken birkaç husus var: İsa Kapayev kitap'ta şiirlerini, hikayelerini, bazı makalelerini, en ilginci de bazı günlük yazılarını ve gezi notlarını yayınlamış. Bu yazılarda Türk dünyası ve Türkiye hakkında da yazmış.
232ci sayfa'da 'İzmirde - Nogay Bayragı' adlı yazısında Türkiyemizden övgüyle söz etmekte ve bizi, yani Türkiye Nogaylarını da kendi gözünden anlatmakta. Beni en çok sevindiren hususta, bizim köylerimizin isimlerini (Akin, Kırkkuyu, Şeker, Köstengil, Karakura, Mandıra ve Seyitahmetli) kitapta unutmaması olmuştur... Bu aslında şunu gösterir: Bilmesekte, tanımasakta, gidemesekte, oralarda, Kafkas dağlarının eteklerinde bizden birileri var ve bizleri tanıyorlar, biliyorlar ve seviyorlar...
 
Selam ve saygılarımla
Fatih Polat
 

Bu haber 4375 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KÖŞE YAZILARI

Nogay Halkım Tileymen.08 Mayıs 2014


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi