NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
ANASAYFA DERNEĞİMİZ AVULLAR RESİMLER ANKETLER Z. DEFTERİ NOGAYTÜRKLERİ BÜLTENİ YARDIMLAŞMA_FONU

NOGAYSAAT

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Federasyon ve Japonya'dan Mesaj

Cemil SÜTBAŞ

24 Şubat 2010, 14:33

Cemil SÜTBAŞ

 
Teknik bir inceleme için 5 kişilik bir heyetle Berlin'deyiz. Bulunduğumuz yere çok uzak olduklarını öğrendiğim İsa Abiyi, Abdullah Abiyi ve Fatih Kardeşimi ziyaret edemeyeceğim için üzgünüm, kendilerini ve Almanya'da yaşayan Nogay Türklerini selamlıyorum.
 
Nogay Türk Dernekleri Federasyonunun kurulması;
 
Federasyonun kurulması hususu ilk defa 11 Şubat 2007 tarihinde, (Ankara) Nogay Türkleri Eğitim Kültür ve İşbirliği Derneği, (Konya) Nogay Türkleri Derneği ve (Kulu) Nogay Türkleri Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneğinin katılımıyla yapılan İstişare Toplantısında resmi olarak görüşülmüş ve görüşme sonucunda, Nogay Türk Dernekleri Federasyonunun kurulmasına resmen karar verilmişti.
 
Daha sonraki süreçte Konya Nogay Türkleri Derneğince, Federasyon hususunda Yönetim Kurulu kararı alındığı bildirilmiştir.
 
(Ankara) Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin son Genel Kurul toplantısında, Federasyon kurulması hususunun değerlendirildiğini ve olumlu görüş bildirildiğini düşünüyorum.
 
28 Şubat 2010 tarihinde yapılacak olan (İstanbul) Nogay Türkleri Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin Genel Kurulunda da Federasyon hususunun gündeme alınacağını ve kuruluş ile ilgili olumlu karar çıkacağını ümit ediyorum.
 
Eskişehir Nogay Türkleri Derneği ve Ilgın Nogay Türk Derneği Genel Kurullarında da Federasyon kurulması ve kurulacak Federasyona üye olmaları hususunda, karşı bir düşünce olacağını beklemiyorum.
 
Yapılan bu kısa değerlendirme sonucunda, Nogay Türk Dernekleri Federasyonunun bir an önce kurulması gerektiğini, kuruluşla ilgili herhangi bir engelin bulunmadığını, sabantoy organizasyonunun (zamanın kısıtlı olması sebebiyle), Federasyon kuruluşuna bağlı olmaması gerektiğini düşünüyorum.
 
Dernek Başkanları, Yönetim ve Genel Kurul üyelerinin ve ziyaretçilerimizin Federasyon hususunda görüş bildirmelerini, bildirilecek görüşlerin değerlendirilerek, bir an önce karara bağlanması gerektiği kanaatindeyim.
 
 
Japonya'dan Mesaj;   
  
20 Aralık 2009 tarihinde Türkiye'ye gelen ve 15 gün süreyle Ankara, Konya ve Eskişehir'deki Nogay Türk Dernekleriyle birlikte bilimsel çalışmalar yapan, köylerimizi ziyaret eden, Osaka Üniversite'sinden Türkolog, Değerli Dostumuz Huziie HİROAKİ, 13 Şubat 2010 tarihinde, Japonya'nin Kyoto Şehrinde düzenlenen bilimsel bir toplantıda, "Türkiye'de Konuşulan Nogay Dili (Eskişehir Ağzı)" konulu konuşma yaptığını bildirmiştir.
 
Sayın HİROAKİ'yi bilimsel çalışmalarından dolayı tebrik ederken kendisine, Nogay Türkleri Literatürüne katkılarından dolayı da şükranlarımızı sunuyoruz.
 

Bu haber 1357 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KÖŞE YAZILARI

Nogay Halkım Tileymen.08 Mayıs 2014


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi