NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
ANASAYFA DERNEĞİMİZ AVULLAR RESİMLER ANKETLER Z. DEFTERİ NOGAYTÜRKLERİ BÜLTENİ YARDIMLAŞMA_FONU

NOGAYSAAT

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Emel'in Başarısının Altında Yatan Nedenler

Abdurrahman BERKCAN

12 Ekim 2010, 01:11

Abdurrahman BERKCAN

 
Emel Aktan 27 yaşında, doğma büyüme Rotterdam’lı. Kendisi gibi Hollanda’nın Rotterdam şehrinde oturan bir işçi ailesinin kızı. Emel’in dedesi Hamit Aktan 1965 yılında Konya’nın Kulu kazası Seyitahmetli köyünden Hollanda’ya göç eder, iş bulmak umuduyla. Seneler sonra eşini ve 6 çocuğunu da Kulu’nun Seyitahmetli köyünden Rotterdam’a yanına getirir. Aile orada yeni bir hayata başlar. Dil sorunu, kültür farklılığı gibi pek çok zorlukla mücadele ederek Hollanda’daki yaşama uyum sağlayan aile değişik dallarda iş bulup çalışmaya başlar.
 
Emelin babası, Mehmet Aktan şu an hala Raillion adlı şirkette calışıyor. Emel’in annesi Kulu Boğazören köyünden Hollanda'ya evlenerek gelen Müyesser Aktan’ın, ilk işi bir cam fabrikasındadır. Kırık cam parçalarının rengine göre ayrılması gerekir. İkisinin de işi beden gücü isteyen ağır işler olduğundan anne-baba şöyle bir yemin eder: "Çocuklarımız bizim çektiğimiz zorlukları çekmeyecek, okuyacak. Biz okuyamadık çünkü köyden Hollanda’ya gelip hemen çalışmak zorunda kaldık. Ama çocuklarımızın kaderi bizimki gibi olmamalı."
 
Anne ve babanın kararlı, özverili mücadelesi ve emekleriyle Emel bugünlere gelir. Emel Aktan değişik başarılara imza atar. Rotterdam Ekonomi Fakültesinde "Ticaret ve Ekonomi" okur. Daha 21 yaşındayken, kendi başına Finlandiya’nın Helsinki şehrine gider, orada yarım sene üniversite eğitimi alır. Rusya’nın St. Petersburg şehrinde Ekonomi Fakültesinde proje hazırlar.
 
Hollanda’daki sosyal sorunlarla ilgilenen Emel, ekonomi eğitiminden sonra sosyoloji okumaya karar verir. Akşamları okur, gündüzleri de bankada çalışır. O dönemde bir gazete ilanı Emel’in ilgisini çeker: "Geleceğin yeni Obama'sı Sen misin?" diye bir yarışmaya katılır. Yarışmanın adı: "Uyum için ilham". Emel o yarışmaya kendi hazırladığı projeyle katılır. Hollanda’da gençlere staj yeri ve iş bulma konusunda bir projeye imza atan Emel Aktan "2008 Uyum İçin İlham Ödülü" alır. Kariyer sahibi yabancı kökenli yedi gencin projeleri arasından halk oyuyla birinci seçilen Aktan’a ödülü, Hollanda Temsilciler Meclisi’nde Prenses Maxima tarafından verilir. Birinci seçilen Aktan, ABD’deki Harvard Üniversitesinde 7 haftalık yaz kursu ile ödüllendirilir.
 
Harvard'a gittikten sonra Emel güzel bir iş teklifi alır. Okuduğu Rotterdam Ekonomi Fakültesinde öğretim üyesi olarak çalışması istenir. Emel Aktan bu teklifi kabul eder. 2008 senesinden beri öğretim üyesi olarak iş yönetimiyle ilgili (management) dersler vermektedir.
 
Emel’in başarıları medyaya yansıyınca, Arjan van Erkel isimli yazarın ilgisini çeker. Arjan van Erkel, Emel’le röportaj yapar. Röportaj, Arjan van Erkelin "Young Ethnic Professionals" adlı kitabında yer alır. Kitapta 20 tane başarılı yabancı kökenli gençle röportaj yer almaktadır. Amaç gelecek nesillere başarılı olmaları için ilham vermektir. Bu gençlerin arasından 3 kişi seçilerek haklarında Hollanda Devleti destekli belgesel yapmaya karar verilir. 3 kişiden biri de Emel Aktan’dır.
 
16-17 Ekim'de film ekibiyle birlikte Konya-Kulu, Boğazören ve Seyitahmetli köylerine gidecek olan Emel ve 5 kişilik tv dizi çekim ekibi, kendi geçmişini irdeleyerek, başarısına neden olan sebepleri arayacak. Bunları bulmak için ayrıca Rusya’nın Karaçay-Çerkez, Kuban Nogay reyonuna 18-24 Ekim 2010 tarihlerinde 5 kişilik Hollanda tv çekim ekibi ve dayısı Konya Nogay Türkleri Dernek Başkanı Abdurrahman Berkcan'ın organizasyonuyla beraber Nogayistan'a gidilecek. Çünkü Emel’in ailesi geçmişte Türkiye’ye Nogay Kuban'dan göç etmiş... Türkiye’den de Hollanda’ya göç eden bir Nogay Türk ailesinin ferdi ve Hollanda'da yaşayan Türkiye-Kayseri'den Hollanda'ya göç etmiş Akif Özaybacı ile evli.
 
Emel’in Hollanda’ya başarıyla uyum sağlamasının nedenlerini, Kuban'daki Nogaylık kültürünü ne kadar koruyabildiğini, uyumla başarı arasındaki ilişkiyi ve anne-babasının yaklaşımlarının Emel’in başarısı üzerindeki etkilerini, Hollanda, Ankara, Boğazören, Seyitahmetli, Nogay Kuban'dan çekimleri bu belgeselde izleyeceğiz.
 
Not : Arjan Erkel 607 gün Dağıstan’da Çeçenlerce rehin alındı. Serbest bırakıldıktan sonra rehin kaldığı günler hakkında kitap yazdı. Dünyada Çeçenler tanındı, sansasyon oldu.
 
 

Bu haber 4327 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KÖŞE YAZILARI

Nogay Halkım Tileymen.08 Mayıs 2014


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi