NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
ANASAYFA DERNEĞİMİZ AVULLAR RESİMLER ANKETLER Z. DEFTERİ NOGAYTÜRKLERİ BÜLTENİ YARDIMLAŞMA_FONU

NOGAYSAAT

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Bir Pişmanlık ve Gençlere Tavsiyem

Akif KARA

27 Ekim 2010, 23:32

Akif KARA

 
Aslında pişmanlıktan evvel sunu söylemem gerekiyor: Bu bir itiraf... Neyin mi? Doğup büyüdüğüm köyün mezarlığında benim iki dedem iki de ninem yatıyor, yani baba babası ve annesi, annemin baba ve annesi. Dolayısıyla benim dedelerin ve ninelerim yazik ki çok yazık, ben onların mezarlarını bilemiyorum. Çünkü ne babamız ve anamız bizi mezara götürüp, "şu dedenin, şu ninenin mezarı" dediler ne de bir gün olsun biz, "baba, anne bizim dede ve ninelerimizin mezarı nerede? Hangisi?" diye sormak aklımıza gelmedi. 23 senede aynı köyde ana babamızla beraber yaşadığımız halde...
 
İşin acı tarafı da harmanımız hemen mezarlığın yukarısında olduğu ve her gün mezarın yanı başından yürüyüp geçtiğimiz halde. Şimdi hafsalam almıyor, niye sorup öğrenmedik diye.
 
Gençler.... Sakın aklınıza şöyle bir şey gelmesin: Canım dua nerede olsa gider bulur. Elbette doğru ama inanın, insanlar yaşlandıkça duygusallaşıyor. Köye varınca bir mezar ziyareti insani rahatlaştırıyor, çünkü mezarlıkta yatan anne ve babanı ziyaret ediyor, onlara dua ediyor ve konuşuyorsun. Ben çok hocalardan dinlemişim; siz fark edemezsiniz ama onlar sizin konuştuğunuzu duyarlar, sizin ziyarete geldiğinizin farkına varırlar, sadece sizinle konuşamazlar, diyorlardı.
 
Şimdi şunu demek istiyorum: Hani hazır mezara baba anne ziyaretine varmışken, elbet onlara da dua ederiz de hani bir de dede ve ninelerimizi ziyaret ediversek, çünkü artık onları ziyarete gelecek olanlar da artık onların diyarına yani mezaristana göçmüş olduğundan, artık onların ziyaretçisi yoktur. Hiç olmazsa senede bir kaç defa olsa da hazır oraya varmışken, dede ve ninelerimizi de ziyaret ediversek daha iyi olmaz mı?
 
Bunun için başlarken, pişmanlık ve itiraf dedim. Pişmanım sorup öğrenmediğime, itiraf ediyorum, ayıp da değil amma bence büyük bir eksiklik bana göre. Tabi herkesin görüşü ayrı ama benim gençlere tavsiyem şu ki; ana ve babanız hayatta iken, onlarla beraber MEZARLIĞA gidip dede ve ninelerinizin MEZARLARINI OĞRENSENİZ, SONUNDA BENİM GİBİ PİŞMAN OLMAZSINIZ HERHALDE
 
Selam ve dua ile...
 

Bu haber 957 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KÖŞE YAZILARI

Nogay Halkım Tileymen.08 Mayıs 2014


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi