NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
ANASAYFA DERNEĞİMİZ AVULLAR RESİMLER ANKETLER Z. DEFTERİ NOGAYTÜRKLERİ BÜLTENİ YARDIMLAŞMA_FONU

NOGAYSAAT

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Dünyada Kalıcı Değiliz

Akif KARA

11 Kasım 2010, 17:25

Akif KARA

 
Dünyada yerli, kalıcı olmadığımıza göre bu canın bize emanet olduğunu bildiğimiz halde, bize verilen nefesin sayılı olduğunu bildiğimiz halde, o nefesi nerelere kullandığımızın farkında mıyız? Halbuki o nefes o kadar kıymetli ki onu alıp veremediğimiz zaman anca kıymetini anlarız. Çalıştığımız iş icabı ve dernek yönetiminde iken bir çok hastayı hastaneye taşıdık veya sevk ettik, bir çok kalp krizi geçiren hasta veya nefes darlığı çeken hastada görmüşüm ki bir sefer nefes alıp vermek, o an için dünyalara bedel. Yani o adama desen, "servetini ver, sana nefes alıp verme imkanı tanıyım" hemen diyecek, "hepsi senin olsun, yeter ki bir defa nefes alıp vereyim." Çünkü öyle bir rattededir ki bir sefer nefes alıp verse belki de ölümden kurtulacak, o an için onun tek düşüncesi o.
 
İşte bu kadar kıymetli olan canımızı neler için telef ediyoruz. Sanki bu dünyada ebedi kalacakmışız gibi, gece gündüz dünya dünya deyip duruyor; bir çoğumuz geçinmek için, bir çoğumuz da yığınak yapmak için. Öyle insanlar tanırım ki topladığı mal mülk değil 70-80 senelik bir ömre, 200 senelik bir ömre yeter ama ona sorarsanız çalışmayayım mıdır. Halbuki o adama çalışma diyen yok yalnız (hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya yarın ölecekmiş gibi ahrete çalış) demek isteniyor. Aslında böyle değil mi kimsenin yarına çıkacağına seneti olmadığına göre, yarının tedarikini bu günden almak lazım değil mi?
 
Elbette müslüman çalışacak zengin olacak mal mülk toplayacak, müslümana miskinlik yakışmaz. Ama bu sadece dünyaya dönük olursa kıymeti kalmaz ve topladığın malın mülkün de sorumluluğu var. Hani derler, "hesabını veremeyeceğim maldan, paradan Allah'a sığınırım." bu ne demek, yani o malın zekatı var, öşürü var. O malı nerden, nasıl kazandığına dikkat etmek var. O mal mülk seni Allah'a yakın olmaktan yani ibadet tu taattan alıkoyuyorsa seni kötü yollara sevk ediyorsa, bil ki o mal senin için hayırlı değil. O malı bir an evvel temizlemen lazım, yani zekatını verip gönlünden onun sevdasını çıkarıp, Mevla sevdasını yerleştirmen lazım. O zaman seni ibadeti taattan alıkoyamaz, engel olamaz. Bir de şunu kendi kendine sorman lazım: Bu mal-para bana kabir kapısına kadar arkadaş. Bir gün gelecek bırakıp gideceğim, dört-beş metre bez ile yalın ayak baş kabak. Onun için Allah (CC)'nin verdiği canın, lütuf ettiği malın kıymetini bilelim. İkisinin de emanet olduğunu hiç aklımızdan çıkarmayalım. Yaşam tarzımız bu istikamette olursa sade bu dünyanın zengini değil, inşallah öbür dünyanın da zengini oluruz.
 
Selam ve dua ile...
 

Bu haber 1250 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KÖŞE YAZILARI

Nogay Halkım Tileymen.08 Mayıs 2014


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi