NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
ANASAYFA DERNEĞİMİZ AVULLAR RESİMLER ANKETLER Z. DEFTERİ NOGAYTÜRKLERİ BÜLTENİ YARDIMLAŞMA_FONU

NOGAYSAAT

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Nogaylarga Çağrım

Akif KARA

29 Kasım 2010, 01:52

Akif KARA

 
Bilhassa Tuz Gölü ve Karacadağ nogaylarına bir önerimdir. 6-7 sene evvel nogaylar arası kurulan birliktelik şu veya bu sebepten tekrar eski günlere dönmüş gibi bir hava var yani artık o bir kaç sene evvel izlemiş olduğumuz "birlikte bir şeyler yapma coşkusu" falan kalmadı. İşte o birlikteliği tekrar canlandırmak için ve de bu birlikteliği uzun sureli yapabilmek için bu işi hem bir mecradan yürütmek ve de külfetini de bir mecradan karşılamak için ve şimdiki ve gelecek nesillere de maddi yarar sağlarken birlik ve beraberliğin de devamını sağlayacak bir modele bir kaç aydır kafa yordum ve Avrupa'daki bilhassa Hollanda'daki ilerlemenin sebeplerini kendi halimce araştırdım, vardığım netice şu oldu: Hollandalıların kolektif şirketler, kooperatifleşmeler neticesinde ilerlediklerini ve hala kolektif şirketlerin devam ettiğini hem de kimileri bir asırlık olsa da.
 
İşte buralardan esinlenerek, iki teklif sunuyorum. ve de bu tekliflerin nogay internet sayfalarında tartışılmasını arzu ediyorum. Benim tahminim 7 pare nogay köyünden şu an yurt dışında aile olarak 500 hane varsayımı ile yola çıkarsak, bu sayının 300 hanesinin hane başına 2000 avro ile katılacağı bir şirketleşme yapılabilir tabi bu sayıya Türkiye'den de katılımla sayı 350-400'e çıkarsa bu da demek olur ki 350 x 2000 avro = 700.000 avro bu da yapar 1.400.000.000 benim şahsi düşüncem bu miktarla biz bir besi çiftliği ile işe başlayabiliriz.
 
ve bu şirketten de iki sene kar haddi falan beklememek şartı ile ortak olacağız yani vereceğimiz 2000 avro veya Türk parası karşılığı olan 4.000.000 iki sene bu şirkette çalışacak. Bu besicilik şirketinin ikinci senesi hemen küçük de olsa zahireciliğe başlanacak. Çünkü bizler şu an Konya Kulu ilçesindeki zahirecilerin mazisini çok iyi biliyoruz, çünkü 30-35 senedir onlarla alışveriş edip konuşuyor ve görüyoruz ki gün geçtikçe de ileri gidiyorlar.
 
Allah daha çok versin bizim kimsenin kazancında gözümüz yok ama aynı kazancı niye biz yapmayalım. Sadece ortaklarımızın ürünlerini alıp değerlendirsek inanıyorum ki bu da ortaklarımıza azımsanmayacak bir kar getirisi sağlayacaktır.
 
İşte bu ticari şirkette bizi yani Nogaylarımızı tekrar bir araya getirecek yine sabantoylar olacak yine kaynaşmalar olacak birlik beraberliğimiz devam edecek. İşte bu düşüncelerle bir nogay kolektif şirketi kurma düşüncesini nogay halkına öneriyorum. En azından bu konunun tartışılmasını bekliyorum. İlerde detaylara girme şansını yakalayabilirsek daha da bilimsel olarak dillendiririz, inşallah.
 
Selam ve dua ile... Görüş ve önerilerinizi bekliyoruz.
 
Akif Kara
 

Bu haber 3636 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KÖŞE YAZILARI

Nogay Halkım Tileymen.08 Mayıs 2014


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi