NOGAY TÜRKLERİ BÜLTENİ
ANASAYFA DERNEĞİMİZ AVULLAR RESİMLER ANKETLER Z. DEFTERİ NOGAYTÜRKLERİ BÜLTENİ YARDIMLAŞMA_FONU

NOGAYSAAT

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Yeni seneye yeni yönetim ve yeni anlayış

Muharrem YILMAZ

01 Ocak 2013, 22:06

Muharrem YILMAZ

Kıymetli Nogaylarımız sitemizin yeniden faaliyete geçmesinin mutluluğu içerisindeyiz. İnşallah yeniden faaliyete geçen sayfamız gibi Ocak ayında yapacağımız genel kurul da yeni bir kadro, yeni katılımlarla daha ileriye ve daha güçlü bir şekilde çalışmalarını sürdürür.

Gelişen ve değişen dünya düzeninde bizim yerimiz nerededir? Biz kimiz? Gelenek,görenek, örf, adet, müzik, folklor, dil ve buna benzer değerlerimiz kaybolmaya yüz tutmak üzere iken, Yeni yıl ile birlikte şu üzerimizdeki “ölü toprağını” bir atabilirmiyiz? Diye sormaya başlasak çok iyi olacak inşallah.
 
Bu konuda gençlerimize çok büyük sorumluluklar düşmektedir; Halen faaliyette olan dernek yönetimlerine katılıp bu konuları araştırıp birbirimizle tanışıp kaynaşıp gücümüze güç katmamız gerekmektedir. Eskide kalan birtakım kısır çekişmeleri bir kenara bırakıp Nogaylık için ne yapabilirimin peşine düşmeliyiz.
 
Daha önce çalışmış olan Nogaylarımıza da yürekten teşekkürlerimizi ve minnettarlığımızı sunarız “Biz çok çalıştık zamanında” zihniyetini bırakıp geçmişte yaşadıkları tecrübeleri paylaşmalarını istirham ediyoruz ve bekliyoruz. “Okumu attım yayımı astım” zihniyetini bırakıp gençlere geçmişe dair iyi örnekleri aktarıp gençlerin eski hatalarla zaman kaybetmelerini önleyici çalışmalar yapmaları gerekmektedir.
 
Biz kaç kişiyiz? Nerelerde yaşıyoruz? Dünyada ve Türkiye de nerelerde bulunuyoruz. Bu gibi akademik çalışmaları yapacak gençlerimizin mevcut olduğunu hepimiz biliyoruz. Toplantılarda sohbetlerde “onun kızı doktor”, “bunun oğlu avukat” veya yüksek makamlarda Nogaylarımız var diyebiliyoruz. Bunları bir kaynak liste haline getirip herkesin faydalanacağı hale getirmek zor olmasa gerek.
 
Bunları belki defalarca konuştuk, dertleştik. Herkes orijinal fikirlerini bir yerlerde söyledi ama bunu derneklerimiz çatısı altında yapmak daha verimli olur kanaatindeyim.
 
Önce “Yasıuykenlerimiz”ge daha sonra “Caslar ve kızlarımız” tüm Nogaylarımıza sesleniyoruz gelin birlikte çalışalım biraz ilgi biraz hoşgörü daha da önemlisi biraz Nogaylık… Hepinize sevgi saygı ve hürmetlerimi sunuyorum. Bir şiirle hoşçakalın diyorum. Savbolup, Savlukban kalınız…
 
Muharrem YILMAZ
Yönetim Kurulu Başkanı
 
 
SÜYGEN YÜREK
 
Erek nege ketesın,
Muttınma sen colundu?
Süyuv kuşlu bılesın,
Ne zat böldü oyundu?
 
Terek bolsan süygenim,
Yapıragı men onun.
Şeşekeyge aylansan,
Iyısımen men onun.
 
Uzak boldum culduzdan,
Yarım meni kormeysın.
Kelgenşe men uzaktan,
Karap endı bılmeysın.
 
Eger culduz sen bolsan,
Tusuvundu kararman
Yıllar saklap arımay,
Kokke karap kalırman.
 
Terek bolıp kalsamda,
Senın üşin aldında,
Al şeşekey bolsam da,
Curgen senın yolunda,
Bılmegenler süyuvdı
Körmey keter onı da.
 
Keldıkan KUMRATOVA
 

Bu haber 3086 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KÖŞE YAZILARI

Nogay Halkım Tileymen.08 Mayıs 2014


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi